WZORY przydatnych pism

                                                                                                                   

O Ś W I A D C Z E N I E
Z uwagi na zmianę mojej sytuacji prawnej, w związku ze skutkami prawnymi zaistniałymi od dnia 23-10-2014 r. tj. od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw wyroku Trybunału Konstytucyjnego sygn. akt K38/13 z dnia 21-10-2014 r. w którym Trybunał orzekł, iż
„ Art. 17 ust. 1b ustawy powołanej w punkcie 1 w zakresie, w jakim różnicuje prawo do świadczenia pielęgnacyjnego osób sprawujących opiekę nad osobą niepełnosprawną po ukończeniu przez nią wieku określonego w tym przepisie ze względu na moment powstania niepełnosprawności, jest niezgodny z art. 32 ust. 1 Konstytucji. „,
zgodnie z przysługującym mi od dnia 1-01-2016 r. prawem wyboru jednego że świadczeń wynikającym wprost z art. 27 ust. 5 ustawy o świadczeniach rodzinnych, w związku z art. 17 ust 5 pkt 1 lit b tejże ustawy, jako osoba pobierająca aktualnie zasiłek dla opiekuna (lub specjalny zasiłek opiekuńczy) * mając pełną świadomość, że nie mogę posiadać jednocześnie prawa do innego świadczenia oraz co się z tym wiąże mając świadomość o konieczności zaprzestania pobierania świadczenia dotychczasowego, ale chcąc jednak zachować ciągłość pobierania świadczeń i uniknięcia sytuacji, w której nie doszłoby do przyznania mi świadczenia pielęgnacyjnego mimo uprzedniego uchylenia decyzji przyznającej zasiłek dla opiekuna (lub specjalny zasiłek opiekuńczy) * – oświadczam, że wobec zbiegu prawa do zasiłku dla opiekuna (lub specjalnego zasiłku opiekuńczego) i świadczenia pielęgnacyjnego wybieram jedno, dla mnie korzystniejsze, tj. świadczenie pielęgnacyjne oraz oświadczam, że rezygnuję z zasiłku dla opiekuna (lub specjalnego zasiłku opiekuńczego) * na rzecz wnioskowanego świadczenia natychmiast, gdy organ orzekający rozpoznając mój wniosek o ustalenie prawa do wybranego przeze mnie świadczenia pielęgnacyjnego jednoznacznie ustali w toku prowadzonego postępowania i (korzystając z obowiązku wynikającego z art. 9 oraz art. 10 ustawy kodeks postępowania administracyjnego) poinformuje mnie przed wydaniem decyzji, że w aktualnym stanie prawnym spełniam wszystkie warunki ustawy o świadczeniach rodzinnych, jednakże aktualnie posiadane przeze mnie prawo do zasiłku dla opiekuna (lub specjalnego zasiłku opiekuńczego) * stanowi jedyną przeszkodę, która uniemożliwia organowi przyznanie mojej osobie prawa do wnioskowanego świadczenia pielęgnacyjnego, a wyeliminowanie prawa do ww zasiłku dla opiekuna (lub specjalnego zasiłku opiekuńczego) * doprowadzi do sytuacji, w której skuteczne uzyskanie prawa do oczekiwanego przeze mnie korzystniejszego świadczenia pielęgnacyjnego stanie się formalnością.

W załączeniu:

Wyrok NSA z dnia 18-12-2018 r. sygnatura akt I OSK 1676/18

”   W ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego nie zachodzi konieczność rezygnacji przez skarżącego z przyznanego już świadczenia przed otrzymaniem zapewnienia organu, że drugie z tych świadczeń rzeczywiście zostanie przyznane. W tym zakresie wskazanie Sądu I instancji, że przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego wymaga uprzedniego wyeliminowania z obrotu prawnego decyzji przyznającej zasiłek dla opiekuna nie zasługuje na akceptację. Kierując się bowiem zasadami zawartymi w przepisach art. 7, art. 8 i art. 9 Kpa organ powinien w pierwszej kolejności wyjaśnić, czy strona spełnia pozostałe przesłanki do otrzymywania świadczenia pielęgnacyjnego, a następnie poinformować stronę, że wyłączną przeszkodą do jego przyznania pozostaje jedynie pobieranie zasiłku dla opiekuna. Skoro przepisy prawa umożliwiają stronie wybór świadczenia to organ nie powinien czynić jakichkolwiek przeszkód w uzyskaniu przez nią świadczenia korzystniejszego, a wręcz przeciwnie, powinien przedsięwziąć takie czynności, aby strona mogła z tego prawa wyboru skorzystać (por. wyrok NSA z dnia 13 lipca 2018 r., sygn. akt I OSK 235/18, https://orzeczenia.nsa.gov.pl).

   Z uwagi na powyższe, jako słuszne, uznać należy zaprezentowane przez Sąd I instancji w zaskarżonym wyroku stanowisko, że z uwagi na stwierdzenie, że skarżący spełnia warunki do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego, organ winien umożliwić mu uzyskanie świadczenia zgodnego z jego wolą. Nie można przy tym wykluczyć wskazanej przez Sąd I instancji, wyłącznie do rozważenia przez organ, możliwości zastosowania w sprawie przepisu art. 155 Kpa, dotyczącego zmiany bądź uchylenia decyzji ostatecznej w trybie nadzwyczajnym, przy spełnieniu przesłanek w nim wymienionych. Jak wskazuje się bowiem w orzecznictwie, w grę może wchodzić przykładowo jednoczesne (tego samego dnia) przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego i uchylenie decyzji przyznającej zasiłek dla opiekuna, czy też nawet rozstrzygnięcie o tych uprawnieniach w jednej decyzji. Wprawdzie na gruncie prawa administracyjnego obowiązuje wyprowadzana z przepisów art. 1 pkt 1 Kpa w zw. z art. 104 Kpa zasada „jedna sprawa (uprawnienie lub obowiązek wynikający z przepisu prawa) – jedna decyzja” tym niemniej z uwagi na to, że z przepisu prawa wynika, że strona może otrzymywać w tych samych okolicznościach faktycznych i prawnych tylko jedno ze świadczeń wybrane przez nią, to kwestia tego wyboru, a tym samym i rezygnacji z zasiłku dla opiekuna stanowi element faktyczny sprawy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego, co wskazuje na możliwość załatwienia rezygnacji z zasiłku dla opiekuna w decyzji o przyznaniu świadczenia pielęgnacyjnego. (por. wyrok NSA z dnia 13 lipca 2018 r., sygn. akt I OSK 235/18, wyrok https://orzeczenia.nsa.gov.pl).   „

*  – wybierz – zasiłek dla opiekuna lub specjalny zasiłek opiekuńczy

WZORY odwołania do SKO w wersji dla leniwych

Najłatwiejsze do napisania odwołanie może wyglądać np. jak niżej:
W lewym górnym rogu wpisujesz swoje dane wraz z adresem, natomiast obok z prawej strony wpisujesz do którego organu wnosisz odwołanie tj. do SKO oraz za pośrednictwem którego organu tj. OPS

O D W O Ł A N I E

Nie zgadzam się z wydaną przez ………. decyzją znak: …… z dnia ….. orzekającą o odmowie przyznania mojej osobie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.
Ww decyzję zaskarżam w całości
Wnoszę o uchylenie zaskarżonej decyzji i przeprowadzenie przez organ odwoławczy postępowania wyjaśniającego w zakresie niezbędnym do rozstrzygnięcia sprawy, a w rezultacie przyznanie wnioskowanego świadczenia pielęgnacyjnego od miesiąca złożenia wniosku o ww świadczenie pielęgnacyjne i tym samym nie przekazywanie sprawy do ponownego rozpoznania organowi I instancji.

lub inna wersja

O D W O Ł A N I E

Zaskarżam w całości decyzję …………. znak: …… z dnia ….. orzekającą o odmowie przyznania mojej osobie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.
Wnoszę o uchylenie zaskarżonej decyzji i merytoryczne rozpatrzenie mojego odwołania co do istoty sprawy, a w rezultacie przyznanie wnioskowanego świadczenia pielęgnacyjnego od miesiąca złożenia wniosku o ww świadczenie pielęgnacyjne i tym samym nie przekazywanie sprawy do ponownego rozpoznania organowi I instancji.

na końcu napisz, że wszystkie dowody w sprawie są w aktach organu I instancji
odwołanie podpisujesz imieniem i nazwiskiem i osobiście zanosisz lub wysyłasz listem poleconym do OPS

W ustawie z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego m.in. przewiduje się :
Art. 37. § 1. Stronie służy prawo do wniesienia ponaglenia, jeżeli:
1) nie załatwiono sprawy w terminie określonym w art. 35 lub przepisach szczególnych ani w terminie wskazanym zgodnie z art. 36 § 1 (bezczynność)
2) postępowanie jest prowadzone dłużej niż jest to niezbędne do załatwienia sprawy (przewlekłość)


Art. 37. § 6. Organ rozpatrujący ponaglenie wydaje postanowienie, w którym:
2) w przypadku stwierdzenia bezczynności lub przewlekłości:
a) zobowiązuje organ rozpatrujący sprawę do załatwienia sprawy, wyznaczając termin do jej załatwienia, jeżeli
postępowanie jest niezakończone,
b) zarządza wyjaśnienie przyczyn i ustalenie osób winnych bezczynności lub przewlekłości, a w razie potrzeby także podjęcie środków zapobiegających bezczynności lub przewlekłości w przyszłości.

Niżej przedstawiam WZÓR pisma – PONAGLENIE – składanego do organu nadrzędnego (za pośrednictwem organu pomocowego lub bezpośrednio składanego do organu nadrzędnego, gdy bezczynny jest właśnie organ nadrzędny) w sytuacji, gdy organ pomocowy nie wydał decyzji w przepisowym terminie 30 dni (liczonym od dnia wpływu naszego wniosku np. o świadczenie pielęgnacyjne do organu pomocowego), a na domiar złego organ nie zawiadomił nas o zmianie terminu rozpatrzenia naszego wniosku i nie wskazał nowego terminu w którym wyda nam decyzję.

przykładowe PONAGLENIE na bezczynność i przewlekłość organu administracji