Forum WODON

33 989 uwag do wpisu “Forum WODON

  1. @Jankowa555
    Zasiłek pielęgnacyjny nie należał mi się, gdyż w jego przypadku kryterium jest dochód, w tym przypadku mamy emerytura. Kolejna wizyta nic nie wniosła. W ubiegłym roku pytałam o śp, bo ktoś mi o nim wspomniał, ale powiedziano mi, że mama nie mieści się w grupie wiekowej. Zaufałam wiedzy pracownicy GOPS.W sierpniu tego roku dotarłam do źródeł, że śp otrzymują też opiekunowie osób w różnym wieku, poczytaliśmy i stanowczo poprosiłam o wniosek i się udało.

    • Zasiłek pielęgnacyjny jest niezależny od dochodu i wynosi ok. 215 zł i jest wypłacany osobie niepełnosprawnej, zapewne miała Pani na myśli specjalny zasiłek opiekuńczy, który jest właśnie zależny od dochodu. Pani złożyła wniosek o świadczenie pielęgnacyjne w sierpniu i już ma przyznany a ja też w sierpniu i nie mam jeszcze przyznanego.

  2. @Jankowa555 bardzo proszę o odpowiedzieć kiedy u Pani wystapiła ta sytuacja? Czy ma Pani przyznane świadcz.pielęg.? Długo czeka Pani na decyzję z WSA?

    • Wniosek o ustalenie prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego złożyłam rok temu, natomiast decyzję odmowną wydano trzy miesiące temu ze względu na przekroczenie dochodu, sko utrzymało w mocy decyzję odmowną MOPS. Moja
      skarga do WSA dotyczy właśnie odmowy szo, wnoszę o przyznanie w miejsce specjalnego zasiłku opiekuńczego świadczenia pielęgnacyjnego, gdyż od początku spełniałam prawo do jego wyboru, a czego zostałam pozbawiona przez MOPS. SKO ma 30 dni na przekazanie dokumentów do WSA, więc moja sprawa się jeszcze nawet nie zaczęła. Świadczenia pielęgnacyjnego jeszcze nie mam przyznanego gdyż wniosek złożyłam dużo później.

    • C.d. Co z tego wyjdzie nie wiem, ale uważam, że warto walczyć. Nie jest prawdą, że MOPS nie ma obowiązku informowania o możliwości ubiegania się o świadczenie pielęgnacyjne tak jak mi powiedziano, chociażby ustawa o pomocy społecznej art. 119 ust. 2 pkt 4: ” Przy wykonywaniu zadań pracownik socjalny jest obowiązany udzielać osobom zgłaszającym się pełnej informacji o przysługujących im świadczeniach i dostępnych formach pomocy.”

  3. Panie Krzysztofie dziękuję za odpowiedź. Z wnioskiem nie występowałam wcześniej, ponieważ nie wiedziałam, że mogę ubiegać się o śo na mamę. W GOPS informowano mnie, że nic mi się nie należy. W sierpniu tego roku dowiedziałam się, że śp można uzyskac również na osobę dorosłą, bez ograniczenia kiedy powstała niepelnosprawność. Pani próbowała mnie skutecznie zniechęcić, cytując o kim mówi ustawa. Stanowczo poprosiłam o wniosek, mając nadzieję, że może w końcu coś drgnie. I od 3 miesięcy cieszę się uzyskanym śp. Mam jednak ogromny żal. Wkrótce po udarze, komisja lekarska przyznała mamie stopień niepełnosprawności. Zdałam sobie sprawę, że nie utrzymam nawet pół etatu, bo trudno było organizować na bieżąco opiekę, zrezygnowałam z pracy i okazało się, że zostaje bez własnych środków pieniężnych. W sprawie świadczeń byłam kilka razy w GOPS. Ze swojej strony myślę, że zrobiłam tyle, ile wiedziałam w danym momencie. To, że nie skladalam wniosku to była tylko moja niewiedza.
    Dziękuję serdecznie, pozdrawiam .

    • To dziwne, że w mopsie nie poinformowano Pani nawet o tym, że należy się Pani specjalny zasiłek opiekuńczy, tylko została Pani całkowicie pozbawiona pomocy. Strasznie bezduszni ludzie tam pracują, ale u mnie jest w zasadzie to samo, niektórzy nie nadają się do pracy w takich instytucjach 😦

  4. Od prawie 3 lat opiekuję się mamą po udarach. Przyznanano jej znaczny stopień niepełnosprawności. Zrezygnowałam z pracy. Kilka razy odwiedziłam GOPS czy z tego tytułu mogę ubiegać się o jakieś świadczenie. Podjąć pracy też nie mogłam, bo mieszkałyśmy same. Za każdym razem słyszałam, ze nic mi nie przysługuje, bo mama nie jest w określonej grupie wiekowej. Zostałam bez dochodu, bez składek emerytalnych. Kilka miesięcy temu dowiedzialam się o świadczeniu pielegnacyjnym. Stanowczo poprosiłam o wniosek. Przyszła odmowa, potem odwołanie do SKO. I mam przyznane świadczenie.
    Niestety nikt nie zaliczy mi już składek w ZUS za czas dezinformacji. Mimo, że szukalam informacji w GOPS. Nie ma już pewnie także szansy na dochodzenia świadczenia pielęgnacyjnego z przed napisania wniosku. Czy ktoś miał podobny problem i wzięto pod uwagę jego niewiedzę?

    • Ja jestem w podobnej sytuacji. Nie dostałam specjalnego zasiłku opiekuńczego, gdyż przekraczałam dochód. MOPS nigdy nie poinformował mnie że mogę się starać o świadczeniach pielęgnacyjne. Niedawno skierowałam skargę do WSA, w której zarzucam naruszenie obowiązków pracowniczych i przepisów ustawy o świadczeniach rodzinnych i kodeksu postępowania administracyjnego, które nakładają obowiązek informowania o przysługujących świadczeniach. Zwróciłam się z prośbą o pomoc do rzecznika praw obywatelskich i czekam na odpowiedź.

  5. Moi drodzy, dziś mijają równo 2 lata odkąd złożyłem wniosek o świadczenie pielęgnacyjne. Chciałem bardzo serdecznie podziękować tym wszystkim, którzy mi w tej dwuletniej drodze pomogli. W szczególności Blance, Krzysztofowi a także Rzecznikowi Praw Obywatelskich, dzięki któremu moja misja jeszcze ma szansę powodzenia. Jutro skargę kasacyjną RPO rozpatrzy NSA. Teraz pozostaje mi już tylko wierzyć w sprawiedliwość.

    https://bip.brpo.gov.pl/pl/content/swiadczenie-pielegnacyjne-zasady-ojciec-syn-skarga-rpo-nsa

    • 732 dni oczekiwania, ale warto było wierzyć. Nawet kiedy przyznany mi prawnik z urzędu stwierdził, że „nie ma podstaw do wniesienia skargi” nie poddałem się. Pamiętajmy, że nie można tracić nadziei, nawet jeśli postępowanie bardzo długo trwa, co pokazuje mój przypadek. Walczymy dalej 🙂

    • 787 dni minęło od złożenia wniosku o świadczenie pielęgnacyjne i w końcu dziś jest decyzja przyznająca mi świadczenie od miesiąca złożenia wniosku. Dziękuję wszystkim a w szczególności Rzecznikowi Praw Obywatelskich, Blance Rudy i Krzysztofowi za okazane wsparcie i nieocenioną pomoc w tej długiej drodze.

    • Moi drodzy,
      niemal równo rok temu dostałem pierwszy przelew świadczenia pielęgnacyjnego po długiej batalii. Orzeczenie się „skończyło” a MOPS po prostu przestał płacić świadczenie. Nowa komisja ZUS, orzeczenie identyczne jak poprzednie, niezdolność do samodzielnej egzystencji: nadal. Okoliczności te same, Ludzie Ci sami, fakty te same, tylko nowe orzeczenie ZUS. Złożyłem nowy wniosek o SP. MOPS odmowa a dziś dostałem odmowę SKO, które stwierdziło, że poprzedni wyrok został wydany „w indywidualnej sprawie i dotyczył tamtego wniosku. Pomimo faktu, że okoliczności niniejszej sprawy są tożsame z okolicznościami sprawy, która legła u podstaw wydania tamtego wyroku, to jednak wyrok ten wiązał organy jedynie w zakresie tamtego wniosku i nie wiąże organów w zakresie tego wniosku.” No i oczywiście podparcie się uchwałą NSA z 14.11.2022…

    • WSA tym razem skargę odrzucił… II SA/Gl 615/23 – Wyrok WSA w Gliwicach

      Moi drodzy,
      niemal równo rok temu dostałem pierwszy przelew świadczenia pielęgnacyjnego po długiej batalii. Orzeczenie się „skończyło” a MOPS po prostu przestał płacić świadczenie. Nowa komisja ZUS, orzeczenie identyczne jak poprzednie, niezdolność do samodzielnej egzystencji: nadal. Okoliczności te same, Ludzie Ci sami, fakty te same, tylko nowe orzeczenie ZUS. Złożyłem nowy wniosek o SP. MOPS odmowa a dziś dostałem odmowę SKO, które stwierdziło, że poprzedni wyrok został wydany „w indywidualnej sprawie i dotyczył tamtego wniosku. Pomimo faktu, że okoliczności niniejszej sprawy są tożsame z okolicznościami sprawy, która legła u podstaw wydania tamtego wyroku, to jednak wyrok ten wiązał organy jedynie w zakresie tamtego wniosku i nie wiąże organów w zakresie tego wniosku.” No i oczywiście podparcie się uchwałą NSA z 14.11.2022…

      Komentarz moderowany

  6. Dzień dobry,

    Kilka dni temu odebrałem odmowę z MOPS-u w sprawie przyznania świadczenia pielęgnacyjnego.

    W uzasadnieniu szczególnie chodzi o niespełnienie art. 17 art. 1b – czyli kryterium wieku osoby potrzebującej opieki do 18 roku życia lub 25 roku jeśli się uczył, a ponadto MOPS zarzuca mi, że nigdy nie pracowałem (mam 30 lat) a świadczenie pielęgnacyjne przyznaje się w ramach rekompensaty za rezygnację z zatrudnienia i nie widzą związku przyczynowego pomiędzy rezygnacją z pracy przez wnioskodawcę, a sprawowaniem opieki nad moim Ojcem. Nie miałem nigdy okazji pracować na umowę, jedynie jakieś dorywcze prace wykonywałem. Byłem studentem po ukończeniu liceum, próbowałem skończyć studia, które trwały w rozłożeniu około 7lat, a z powodu choroby ojca i mamy musiałem poświęcić się prowadzeniem domu (oboje rodziców mają znaczny stopień od 3 lat, wcześniej od 2010 tata i od 2013 mama mieli umiarkowany) i od dobrych kilku lat, rodzice nie są zdolni przebywać samodzielnie w mieszkaniu ze względu na ich choroby.

    Proszę o pomoc, na jakie wyroki można się powołać w moim przypadku? i co jeszcze ważnego zamieścić w odwołaniu?

    Pozdrawiam

    • Na Wyrok TK z 2014 r. o niekonstytujności art. 17 art. 1b – czyli kryterium wieku osoby potrzebującej opieki do 18 roku życia lub 25 roku. Poza tym Nie musisz pracowac i rezygnowac bo ” osoba ubiegajaca sie o swidczenie, nie pracuje LUB NIE PODEJMUJE, zatrudnienia, ze wzgledu na opieke sie chorym czlonkim rodziny. GOPSY i MOPSY. Nie chca przyznawac i chociaz moga i nie infrmuja o przepisach

      23 Z dniem 23 października 2014 r. art. 17 ust. 1b w zakresie, w jakim różnicuje prawo do świadczenia pielęgnacyjnego osób sprawujących opiekę nad osobą niepełnosprawną po ukończeniu przez nią wieku określonego w tym przepisie ze względu na moment powstania niepełnosprawności, został uznany za niezgodny z art. 32 ust. 1 Konstytucji RP wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21 października 2014 r. sygn. akt K 38/13 (Dz.U.2014.1443).
      24 Kwota podana zgodnie z obwieszczeniem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 4 listopada 2020 r. wysokości świadczenia pielęgnacyjnego w roku 2021 (M.P.2020.1031).
      25 Art. 17 ust. 5 pkt lit. a częściowo został uznany za niezgodny z art. 71 ust. 1 zdanie drugie w związku z art. 32 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 26 czerwca 2019 r., sygn. akt SK 2/17 (Dz.U.2019.1257) z dniem 9 stycznia 2020 r. Zgodnie z tym wyrokiem wymieniony wyżej przepis traci moc w zakresie, w jakim stanowi, że świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy.

      Powyższe, określone w art. 16a ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych, podstawowe warunki przyznania specjalnego zasiłku opiekuńczego, należy odróżnić od zapisu zawartego w art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych dotyczącego innego świadczenia opiekuńczego – świadczenia pielęgnacyjnego, zgodnie z którym, świadczenie pielęgnacyjne przysługuje osobie, która faktycznie zrezygnowała z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej ale też może zostać przyznane osobie, która zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w ogóle nie podejmuje w związku z koniecznością sprawowania opieki nad osobą legitymującą się odpowiednim orzeczeniem potwierdzającym niepełnosprawność.

      Zauważyć należy, że podstawową przesłanką, jaką musi spełnić osoba ubiegająca się o świadczenie pielęgnacyjne jest niepodejmowanie lub rezygnacja z pracy zarobkowej, spowodowana koniecznością sprawowania ciągłej opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji. Ustawodawca przewidział zatem, że świadczenie pielęgnacyjne przysługuje w dwóch odmiennych stanach faktycznych. Pierwszy z nich ma miejsce wówczas, gdy osoba ubiegająca się o świadczenie faktycznie rezygnuje z wykonywanej dotychczas pracy. Natomiast drugi występuje, gdy dana osoba w ogóle nie podejmuje zatrudnienia. Przy czym wykładnia art. 17 ust. 1 u.ś.r. prowadzi do wniosku, że zaprzestanie aktywności zawodowej przez opiekuna w obydwóch tych przypadkach musi być spowodowane potrzebą wykonywania opieki nad osobą niepełnosprawną, co oznacza, że pomiędzy rezygnacją czy niepodejmowaniem zatrudnienia a sprawowaniem opieki musi istnieć bezpośredni związek przyczynowo-skutkowy.

      Należy ponadto zauważyć, że w orzecznictwie sądów administracyjnych wskazuje się, że sam fakt niepozostawania w zatrudnieniu, spowodowanym koniecznością opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny musi być decydujący dla ustalenia prawa do świadczenia, bez względu na przyczynę niepozostawania w zatrudnieniu (rezygnację z zatrudnienia lub rezygnację z podjęcia zatrudnienia). W ocenie Sądu byłoby fikcją wymaganie od osób niepracujących – bowiem sprawujących faktycznie opiekę nad niepełnosprawnym członkiem rodziny – podjęcia przez te osoby pracy, po to, aby następnie z niej zrezygnować w celu spełnienia przesłanki otrzymania świadczenia, którego celem jest w istocie rekompensata Państwa za sprawowanie faktycznej opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny powodująca w konsekwencji niemożność wykonywania jakiejkolwiek pracy zarobkowej przez opiekuna.

      Gpsy i mposy robia co chca, tazke masz wyrokTK zeby sie odwolac do SKO i Nie musisz rezygnowac z pracy, mozsz tez jej nie podejmowac, wczesniej nie podejmowales bo sie opiekowales. W ogole, Ty juz dawno powinienes miec specajlny zasilek opiekunczy. Sa ludziektorzy nie pracowali nigdy i SKO lub SA przyznaje im prawo do swidczenia. Dwoj rodzicow ma znaczny, Dla mnie SZO juz dawno powinienes miec. Na odwolanie do SKO masz 2 tyg.

    • Bardzo dziękuję za nakierunkowanie.

      Chciałbym jeszcze zaznać opinii w takiej sprawie:

      Mianowicie od 2 lat poważnie choruję na kręgosłup. Mam trzypoziomową dyskopatię kręgosłupa lędźwiowego z uciskiem na korzenie nerwowe w wyniku czego mam niedowład nóg i straszne bóle. Obecnie żadne niesteroidowe leki mi nie pomagają i jestem cały czas na morfinie i innych środkach opioidowych. Na kwietnia przyszłego roku mam zaplanowaną poważną operację z odbarczeniem korzeni nerwowych, wstawieniem implantu i stabilizatora w kręgosłup. Proszę mi napisać czy w odwołaniu warto wspominać o mojej chorobie czy bardziej to może zaszkodzić w uzyskaniu świadczenia pielęgnacyjnego gdyż opiekun powinien być zdrowy? Orzeczenia o niepełnosprawności nie posiadam.

      Od wielu lat opiekuję się rodzicami, niedawno jeszcze doszła moja choroba, częściowo na pewno spowodowana opieką nad rodzicami, gdyż często muszę fizycznie ciężko pracować np. pomagać wyjść z wanny po kąpieli. Jestem w zamkniętym kole z chorobami rodziców i moimi, bez jakiegokolwiek zasiłku i pomocy. Będę pisał odwołanie i modlił się o cud w przyznaniu świadczenia.

      Pozdrawiam serdecznie

    • @Paweł
      Zerknij na stronę RPO .
      https://bip.brpo.gov.pl/pl/content/rpo-pomoc-dalszemu-krewnemu-opiekujacemu-sie-osoba-z-niepelnosprawnoscia
      Pismo Rzecznika do MRiPS z dnia 19.11.2021
      Nawet osoby zobowiązane do alimentacji w stopniach kolejnych po pierwszym maja problem z uzyskaniem świadczenia pielęgnacyjnego, wiec osoba / opiekun niespokrewniony z osoba chorą, którą na co dzień się opiekuje, w przepisach ustawy o świadczeniach rodzinnych niestety nie istnieje.
      Żyje brat chorego, więc raczej Pani sprawująca opiekę nie otrzyma prawa do wnioskowanego ŚP, ale nikt nie zabroni tej Pani złożyć wniosek w MOPS i po odmowie wnieść odwołanie do SKO a później ewentualnie skargę do WSA lub dalej skargę kasacyjną do NSA i niech europejscy sędziowie się wypowiedzą.

    • Brat uzyska na brata swiadczenie pielęgnacyjne
      Napewno nie przyzna mu Mops i Sko ale już na etapie WSA lub NSA otrzyma
      Bratowa ma niewielka szansę że otrzyma ale tylko przez Naczelny Sad Administracyjny w który lubi zaskoczyć:) A to długa cholernie droga i ciagnie się latami.Prawo w tym kraju jest strasznie kulawe nic nie robią w tym kierunku!!
      Czy to ważne kto, ważne ze się opiekuje osoba niepełnosprawna!!!

  7. Przykład na to, że o swoje trzeba walczyć do końca – nawet, jeśli sprawy miałyby trwać prawie 4 lata
    W listopadzie 2018 roku opiekunka Bożena napisała taki komentarz:
    ” Pobieram zdo, w marcu br. złożyłam wniosek do MOPS-u o śp
    W maju otrzymałam decyzję odmowną więc napisałam odwołanie do SKO Zamość. SKO uchyliło decyzję MOPS-u w całości i przekazało do ponownego rozpatrzenia.
    Niestety MOPS wydał decyzję odmawiając mi śp argumentując ,że niepełnosprawność mojej mamy powstała po 18 r. życia. Ponownie złożyłam skargę do SKO i od dwóch miesięcy czekam na decyzję. „

    Niestety SKO utrzymało zaskarżoną decyzję organu pomocowego, więc Bożena zaskarżyła ją do WSA w Lublinie , a ten wydał wyrok sygn. akt II SA/Lu 87/19 z dnia 28-03-2019r. w którym orzeczono o uchyleniu decyzji SKO oraz uchyleniu decyzji organu pomocowego.
    Sprawa wróciła do organu pomocowego, który ponownie zajął się wnioskiem Bożeny z marca 2018r. o ustalenie prawa do ŚP wraz ze złożonym w tym samym czasie Oświadczeniem o rezygnacji z ZDO. Realizując zalecenia WSA organ pomocowy doprowadził do uchylenia ZDO, ale UWAGA !!! z datą od lipca 2019r. i w następstwie tego wydał decyzję orzekając o przyznaniu Bożenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego od lipca 2019r. tłumacząc w uzasadnieniu , że nie mógł przyznać ŚP od marca 2018r. kiedy to wniosek o ŚP był złożony, gdyż od marca 2018r. do lipca 2019r. Bożena korzystała z prawa do wspomnianego ZDO, który to zasiłek za zgodą Bożeny organ pomocowy uchylił dopiero po wyroku WSA w lipcu 2019r.
    Skoro organ przyznał Bożenie prawo do ŚP dopiero od kolejnego miesiąca po skutecznym uchyleniu ZDO tj. od lipca 2019r. to wnieśliśmy do SKO odwołanie od tej korzystnej decyzji, ale jedynie odwołaliśmy się od niej w części, która odmawiała przyznania prawa do wnioskowanego ŚP od marca 2018r. do czerwca 2019r.
    Niestety ponownie SKO utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję organu pomocowego, więc zaskarżyliśmy decyzję Kolegium do WSA.
    WSA także nie był chętny nam pomóc mimo, iż zarzucaliśmy pominięcie oceny prawnej i wskazań co do dalszego postępowania wyrażonych w uzasadnieniu ww wyroku, którymi organ I instancji był związany na mocy art. 153 ustawy prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, tym samym pozbawił Bożenę prawa do wnioskowanego świadczenia pielęgnacyjnego ww okresie od marca 2018 do czerwca 2019 oraz mimo, że zarzucaliśmy nieprzyznanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego od miesiąca marca 2018r. w którym Bożena złożyła wymagany wniosek o ustalenie prawa do wnioskowanego świadczenia. Do naszej sprawy przed WSA pismem procesowym przystąpił także Rzecznik Praw Obywatelskich.
    Wyrokiem WSA sygn. akt II SA/Lu 659/19 z dnia 12-12-2019r. oddalił naszą skargę.i tym samym nie przyjął oceny prawnej RPO, więc Bożenie pozostało skarżyć ten wyrok kasacyjnie do NSA, ale natłok obowiązków przy chorej matce oraz cały dotychczasowy niekorzystny przebieg sprawy sprawił, że Bożena nie złożyła skargi kasacyjnej w ustawowym terminie – i byłoby pozamiatane . . . . ale
    Całe szczęście, że w tej sprawie przed WSA brał udział RPO, który ze swej strony wniósł do NSA skargę kasacyjną, gdyż mógł to zrobić ponieważ uczestniczył w sprawie i jako RPO ma dłuższy termin na wnoszenie skarg.
    Sprawa przed NSA odbyła się niedawno i NSA wyrokiem sygn. akt I OSK 1004/20 z dnia 25-11-2021r. orzekł uchylić zaskarżony wyrok i zaskarżoną decyzję SKO, a na zakończenie swego uzasadnienia napisał:

    ” w demokratycznym państwie prawnym chroni się zaufanie obywatela do państwa i stanowionego przez nie prawa (art. 8 i 9 K.p.a.). Organy administracyjne powinny zaś działać wnikliwie i szybko, posługując się możliwie najprostszymi środkami prowadzącymi do jej załatwienia (art. 12 § 1c K.p.a.). Natomiast w niniejszej sprawie organy działały w oderwaniu od podstawowych zasad postępowania administracyjnego określonych w art. 8 i 9 K.p.a. Organ administracji ma bowiem obowiązek czuwania nad tym, aby strona nie poniosła szkody z powodu nieznajomości prawa i w tym celu powinien stronie udzielać niezbędnych wyjaśnień i wskazówek w toku postępowania. W niniejszej sprawie organy administracji wymogom tym nie sprostały, czego nie dostrzegł Sąd I instancji w zaskarżonym wyroku, a na co zasadnie wskazano w skardze kasacyjnej. „

    Teraz pozostaje poczekać minimum trzy miesiące na ostateczną i korzystną decyzję organu pomocowego i przyznanie prawa do ŚP w okresie od marca 2018r. do czerwca 2019r. włącznie i wypłatę różnicy pomiędzy już pobranymi kwotami ZDO, a mającym nastąpić niebawem przyznaniem ŚP.

    Bożenko – G R A T U L U J Ę !!!!!
    A w imieniu Bożeny i innych opiekunów DZIĘKUJĘ Rzecznikowi Praw Obywatelskich za skuteczne wspieranie wielu opiekunów przed sądami administracyjnymi i przed SKO.

    • A co myśli Pan Krzysztof o mojej sprawie? Dochodził ktoś świadczenia pielęgnacyjnego za czas przed napisaniem wniosku?

    • @ONA
      Bez szans.
      Prawo do świadczenia pielęgnacyjnego organ pomocowy ustala po przeprowadzeniu postępowania w związku ze złożeniem wniosku o ww świadczenie wraz z wymaganymi dokumentami.
      Jeżeli w aktach (dokumentacji) organu pomocowego nie ma jakiegokolwiek śladu, ani Ty nie masz żadnych dowodów / dokumentacji, że o ww świadczenie do tego organu pomocowego kiedyś wcześniej już wystąpiłaś, to jak chcesz udowodnić, że za okres kiedy o ww świadczenie w ogóle się nie starałaś miałoby ono Tobie należeć.
      Jak chcesz bić się z koniem bez późniejszego sukcesu to ewentualnie złóż pozew cywilny o odszkodowanie.

      p.s. Moja ocena Twojej sytuacji nie jest wyrocznią, więc postaraj się zasięgnąć opinii innych osób (przede wszystkim prawników), może RPO.

    • Swiadczenie pielęgnacyjne nie jest brane pod uwagę do dodatku mieszkaniowego. Tylko taki dodatek przysługuje naprawdę najbiedniejszych. Mimo spełnienia warunków o dochodach i metrażu najważniejsze jest przeliczenie ile tego dodatku można otrzymać. Powiedzmy, że przy najniższej pensji+ najniższa emerytura, renta znikome szanse na otrzymanie dodatku mieszkaniowego.

    • @Marcin, Nie mnie oceniać, ale „Kto ma pół miliona ten jest bogatszy od tego, co ma ćwierć miliona”.

  8. Witam.chciałam zapytać co mam zrobić w tej sprawie:kilka miesięcy temu byłam w GOPS, zapytać co dalej z moim ŚP,które kończy się w styczniu 2022 przyznane przez SKO,pani w GOPS poinformowała mnie że oni będą tylko wypłacać do stycznia bo taki mają przepisy.Pisałam tu na blogu i dostałam informację w linku że z powodu Covida zostały przedłużone orzeczenia ,oraz nie muszę składać nowych wniosków ,i tak napisałam takie pismo do GOPS i złożyłam.Dzis otrzymałam odpowiedź że:(tak orzeczenie się przedłuża,ale muszę w lutym złożyć
    ponownie wniosek o ustalenie prawa do ŚP.i będzie prowadzone postępowanie administracyjne,które zakończy się wydaniem decyzji w tej sprawie.)nie wiem czy ja czytam bez zrozumienia czy ten mój GOPS ?.(Nie jest koniecznym składanie jakiegokolwiek wniosku).

    • @Wiesława
      LINK – Informacja Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych

      W powyższym linku jest pełna informacja w temacie o który pytasz. Najważniejsze jest ostatnie zdanie z którym powinna zapoznać się (przeczytać głośno kilka razy) Pani Kierownik GOPS 

      ”    Szczególnie istotne dla Obywateli jest to, że przedłużenie z mocy prawa ww. orzeczeń oznacza obowiązek odpowiedniego przedłużenia przez organy właściwe (i odpowiednio wojewodów w sprawach koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego) z urzędu (bez konieczności składania kolejnego wniosku) prawa do uzależnionych od niepełnosprawności: świadczeń pielęgnacyjnych, zasiłków pielęgnacyjnych, specjalnych zasiłków opiekuńczych, zasiłku dla opiekuna oraz świadczeń z funduszu alimentacyjnego.   „

  9. @ Mateusz Mat Diabliński nie wiem nad czym tu się zastanawiasz, od decyzji Lekarza Orzecznika ZUS , także możesz się odwołać, niestety czasem to trwa bardzo długo ale później jak już wygrasz to jaka satysfakcja. Powodzenia

    • @Ela tak, ale chce się starać o ŚP i jeśli Panie sie doszukaja tego, to slabo to widze, poza tym nie ma decyzji jeszcze co do świadczenia uzupleniajacego, ale pewnie bedzie odmowa, bo ” nie wymaga pomocy osob 3 ” wedlug lekarza orzecznika ZUS. I ma dochod Zasilek staly i zasilek pielegnacyjny 778, Orzeczenie PZON znacny na stale i wymaga pomocy osob 3, poza tym od lekarza prowadzacego i rodzinnego tez ma napisane ze wymaga. Odwolac sie ? i jezdzic znow na komisje Bog wie gdzie, skoro nawet z ta 1 do ZUSu miala problem.

    • @ Mateusz Mat Diabliński, jeśli starasz się o ŚP to dołączysz do wniosku orzeczenie PZON, które jest korzystniejsze , natomiast co do orzeczenia z ZUS ,jeśli nie będzie w nim niezdolności do samodzielnej egzystencji to
      niestety świadczenia uzupełniającego nie otrzyma osoba niepełnosprawna, jedynym i koniecznym wyjściem jest odwołanie, to trudna droga ale wszystko jest możliwe, ponieważ wykorzystasz wszystkie furtki ,które posiadasz.Te 778zł to cała kwota, która uzyskuje podopieczna?
      Mój e- mail kw20101@wp.pl w razie pytań.

  10. witam, mam odmowę z MOPS do świadczeń pielęgnacyjnych ;jestem emerytka zajmuje się niepełnosprawną mama z orzeczeniem na stałe, „w świetle art. 17 ust. 5 pkt 1 a”-ma ustalone prawo do emerytury..” jak się odwołać? czy do SKO?

    • Tak do SKO, Proszę poczytać bloga, emeryturę zawsze może Pani zawiesić, pytanie czy warto.

  11. Cześć, powołujcie się na wyroki WSA

    Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach
    z dnia 31 marca 2015 r.
    IV SA/Gl 517/14
    Związek przyczynowy między rezygnacją z zatrudnienia czy innej pracy zarobkowej a sprawowaniem opieki.
    Przesłanka rezygnacji z zatrudnienia czy innej pracy zarobkowej zamieszczona w art. 16a ust. 1 ustawy nie została bowiem obwarowana limitem czasu, w jakim miałaby się spełnić w stosunku do uzyskania przez osobę wymagającą opieki orzeczenia o niepełnosprawności. Istotne jest jedynie czy istnieje związek przyczynowy pomiędzy rezygnacją z aktywności zawodowej opiekuna a sprawowaniem opieki. Natomiast aspekt czasowy w tym wypadku sprowadza się do stwierdzenia, że rezygnacja z zatrudnienia miała miejsce w okresie, gdy po stronie osoby wymagającej opieki istniał stan niepełnosprawności, o którym mowa w przepisie art. 16a ust. 1 powołanej ustawy, co w praktyce w zasadzie odnosi się do dowolnego momentu w okresie od daty powstania ustalonego stopnia niepełnosprawności do dnia złożenia wniosku o specjalny zasiłek opiekuńczy.

    II SA/Sz 19/20 – Wyrok WSA w Szczecinie z 2020-03-12

    Wystąpienie o przyznanie świadczenia pieniężnego z tytułu opieki nad osobą niepełnosprawną nie jest bowiem obowiązkiem osoby sprawującej opiekę nad taką osobą. Opiekun może decyzję taką podjąć w czasie właściwym ze swojego punktu widzenia. Może decyzji takiej nie podejmować w ogóle, godząc swoje obowiązki zawodowe ze sprawowaniem opieki, względnie sprawować ją bez udziału środków z budżetu państwa. Wszak chodzi o uprawnienie, z którego strona może ale nie musi korzystać. Konieczność rezygnacji z zatrudnienia może także wynikać z okoliczności, które mogły wcześniej nie występować, a w późniejszym czasie uniemożliwiają godzenie opieki z pracą zawodową.

    Mopsy tylko widza, że NIE Rezygnuje, tego ,że LUB NIE PODEJMUJE juz ” nie widza ” Zasady co do przyznawania SZO i ŚP są, podobne, w obu przypadkach nie wolno pracować i skoro maci przyznane SZO, to jak OPSy maga sie powolać na zwiazek przyczynowo skutkowy ? Skoro macie decyzje SZO i ona wykluca PODJECIE ZATRUDNIENIA ??.

    II SA/Łd 751/20 – Wyrok WSA w Łodzi

    Świadczenie pielęgnacyjne, jako forma wsparcia rodziny, nie jest kierowane do wszystkich opiekunów osób niepełnosprawnych, lecz tylko do tych z nich, którzy sprawując opiekę nad niepełnosprawnym członkiem rodziny, czynią to w tak dużym – a wynikającym ze stopnia niepełnosprawności osoby, którą się opiekują – zakresie i rozmiarze, że opieka ta nie pozwala im na podjęcie innej pracy. Przy czym przez rezygnację z zatrudnienia, w znaczeniu art. 17 ust. 1 u.ś.r. należy rozumieć faktyczny brak możliwości podjęcia zatrudnienia z powodu konieczności sprawowania tej opieki lub rezygnację z zatrudnienia w celu jej sprawowania.

    Skoro macie przyznane SZO NA PAPIERZE JEST NAPISANIE ZE NIE PODEJMUJECIE PRACY ZAROBKOWEJ W ZWIAZKU ZE SPRAWOWANĄ OPIEKĄ. Jak organ moze Wam zarzucac zwiazek przyczynowo skutkowy, skoro zeby sprawowac opieke przyznawajac SZO NIE podejmujecie pracy zarobkowej.

    Dalej czytamy:

    II SA/Łd 751/20 – Wyrok WSA w Łodzi

    Należy ponadto zauważyć, że w orzecznictwie sądów administracyjnych wskazuje się, że sam fakt niepozostawania w zatrudnieniu, spowodowanym koniecznością opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny musi być decydujący dla ustalenia prawa do świadczenia, bez względu na przyczynę niepozostawania w zatrudnieniu (rezygnację z zatrudnienia lub rezygnację z podjęcia zatrudnienia). W ocenie Sądu byłoby fikcją wymaganie od osób niepracujących – bowiem sprawujących faktycznie opiekę nad niepełnosprawnym członkiem rodziny – podjęcia przez te osoby pracy, po to, aby następnie z niej zrezygnować w celu spełnienia przesłanki otrzymania świadczenia, którego celem jest w istocie rekompensata Państwa za sprawowanie faktycznej opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny powodująca w konsekwencji niemożność wykonywania jakiejkolwiek pracy zarobkowej przez opiekuna.

    W ponownym postępowaniu, organ będzie miał na uwadze stanowisko Sądu zaprezentowane w powyżej przedstawionych rozważaniach.

    OPSy i SKO dalej swoje, Odwołania możecie pisać sami, powołując się na wyroki sądów.

  12. @Krzysztof, czyli dobrze to sobie obmyslily, ma znaczny na stale, PZPON, na stale i ze wymaga pomocy osob 3, Lekarz prowadzacy napisal tez ze komisja ZUS co do 500+ wylacznie z opiekunem z wzgledu na zaburzenia psychcne, lekarz i w rokowaniach dodal ” ze wymaga trwalej pomocy osob 3 w samodzielnej egzystencji ” lekarz rodzinny to samo. Lekarz orzecznik ZUS ze nie wymaga pomocy osob 3, bo cohdzodzi sama do toalety i sama sie ubiera. Prawnik mowil zeby tego z ZUSu nie zanosic do OPS, Czekamy nadecyzje o 500 + ale raczej odmowna, bo osoba chodzi, 778 zl ma ze ZS i ZP, powolaja sie na orzczenie lekarza ZUS i pozamiatane SZO i ŚP. SZO mam nowe pozytywe, ze wymaga oieki i ja ta opieke zapewniam tak jak w zeszlym roku gdzie mialem SZO i nie bylo problemow. 2 razy do SZO wszysrko sie zgadza ale do ŚP to juz nie. I te wpisy ze najpierw BYŁA żona, gdzie są po rozwodzie 10 lat i mieszka w inny wojewodztwie. Wtamtym roku ialem SZO i nie moglem pracowac w zwiazku z opieka, ale zwizek przyczynowo skutkowy dalej zachodzi. Bym to wszystko Pie***oł, ale szkoda mi ojca.

  13. @ Krzysztof co w przypadku gdy osoba ma stopien znaczny i wymaga pomocy osob 3 w samodzielnej egzystencji i dochod netto 778 zl ale to orzeczenie z Powaitowego orzecznictwa wydane kilkanascie lat temu, lekarz prowadzacy ujal ze na komisje ZUS moze sie wstawic ale tylko z opiekunem. I tak sie stalo osoba mowila, ze je sama i sama sie ubiera, ale myje i goli ja opiekun. Wypisy zeszpiala pokserowala i miala wzglad za faktury za lekarstwa. ?

    • @Krzysztof, osoba ma stopien znaczny na stale i wuymaga pomocy osob trzecich wedlug Orzeczenia Powiatowej Komiski Lekarskiej wydanej na stale. Stara sie o swidczenie uzupelniajace 500 +. Wyslala dokumenty, dostala wezwanie znow na komisje. ZUS moze zmienic stopien niepelnosprawnosci ze znacnego np. na umiarkowany i wykluczyc to ze nie wymaga pomocy osob trzecich. Tym samym nie przyzac swidczenia uzupelniajacego. Dla MOPSu ktora decyzja jest wtedy wazna ?

    • Organy pomocowe żądają najczęściej Orzeczenia PZON, ale jeśli ktoś dostarcza Orzeczenie ZUS to ono także jest honorowane na równi z ww wymienionymi orzeczeniami PZON. Na poprzednich stronach bloga znajdziesz mój komentarz w którym są wskazane rodzaje Orzeczeń PZON i ich odpowiedniki ZUS.
      Organ pomocowy jak będzie chciał wszystko w danej sprawie dokładnie sprawdzić to ma odpowiednie do tego możliwości / środki / programy / kontakty z innymi organami / instytucjami.

      Znalazłem kiedyś takie treści, więc dzielę się z Wami bo można z nich skorzystać w odwołaniach lub skargach.
      Dotyczy sytuacji, gdy organy szukają kwadratowych jaj i np. wymagają od opiekuna, aby udowodnił (przedkładając dodatkową dokumentację chorobową osoby niepełnosprawnej), że osoba chora faktycznie jest chora i na co dokładnie choruje. Drugi fragment wyjaśnia znaczenie określonych sformułowań (jak np. konieczność sprawowania opieki lub długotrwała opieka) zawartych w Orzeczeniach o stopniu niepełnosprawności, a to może przydać się w sytuacji, gdy organ kontroluje zakres, potrzebę lub prawidłowość sprawowania opieki.

      ” Prawo do świadczenia pielęgnacyjnego ustala organ właściwy w konsekwencji rozpatrzenia wniosku o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, złożonego wraz z wymaganymi przez ten organ dokumentami, określonymi w przepisach ustawy o świadczeniach rodzinnych.
      Orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności jest jednym z podstawowych dokumentów wymaganych, przez organ właściwy administracji publicznej, podczas składania wniosku o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego i tym samym stanowi najbardziej obiektywne i zgodne z przepisami ustawy o świadczeniach rodzinnych, kryterium oceny stanu zdrowia osoby chorej (na dzień jego wydania).
      Na podstawie zgromadzonej dokumentacji od lekarzy specjalistów oraz przeprowadzając badanie osoby chorej, ww Orzeczenie wystawia upoważniony i wyspecjalizowany do tego podmiot, posiadający wiedzę specjalną z zakresu szeroko pojętej medycyny, potrzebną do wydania takiego Orzeczenia.
      Organy orzekające w sprawie przyznania przedmiotowego świadczenia pielęgnacyjnego, mimo posiadania uprawnień do ustalania prawidłowego stanu faktycznego, nie mają żadnego umocowania, aby wchodzić w kompetencje Powiatowego Zespołu d/s Orzekania o Niepełnosprawności. „

      ” art. 3 pkt 21 ustawy o świadczeniach rodzinnych, sformułował legalną definicję pojęcia znacznego stopnia niepełnosprawności, przez który rozumie się między innymi niepełnosprawność w stopniu znacznym w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t. jedn. Dz. U. z 2018 r., poz. 511), w art. 4 ust. 1 stanowi z kolei, że do znacznego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej i wymagającą, w celu pełnienia ról społecznych, stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innych osób w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji. Wydane na podstawie art. 6c ust. 9 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2013 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (t. jedn. Dz. U. 2018 r. poz. 2027) w § 29 ust. 1 określa standardy w zakresie kwalifikowania do znacznego stopnia niepełnosprawności, które zawierają kryteria określające skutki naruszenia sprawności organizmu, wskazując w pkt 2, że konieczność sprawowania opieki – oznacza całkowitą zależność osoby od otoczenia, polegającą na pielęgnacji w zakresie higieny osobistej i karmienia lub w wykonywaniu czynności samoobsługowych, prowadzeniu gospodarstwa domowego oraz ułatwiania kontaktów ze środowiskiem. W ust. 2 § 29 powołanego wyżej rozporządzenia prawodawca jednocześnie wskazał, że przez długotrwałą opiekę i pomoc w pełnieniu ról społecznych rozumie się konieczność jej sprawowania przez okres powyżej 12 miesięcy w zakresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 i 3.
      Wobec powyższego, rację ma WSA we Wrocławiu podnosząc w wyroku z dnia 12 grudnia 2018 r., sygn. akt IV SA/Wr 479/18, że tylko i wyłącznie taki kontekst prawny, wynikający z przywołanych wyżej regulacji, powinny mieć na uwadze w tym wypadku organy przy ocenie zakresu i „adekwatności” opieki sprawowanej przez skarżącą nad matką zakwalifikowaną do znacznego stopnia niepełnosprawności, a nie inne okoliczności. „
      (por. wyrok WSA w Krakowie z dnia 9-12-2019 sygn akt III SA/Kr 1164/19)

    • @Krzysztof znalazłem takie coś https://www.kielce.uw.gov.pl/pl/urzad/polityka-spoleczna/orzekanie-o-niepelnospr/systemy-orzecznictwa-w/9258,Systemy-orzecznictwa-w-Polsce.html. Pytanie, bo nie wiem czy muszę informować MOPS ktory ma orzeczenie o stopniu znacznym na stale i osobawymaga pomocy osob 3 i druga informacja lekarza rzecznika ZUS ( tyko badanie ) sprzed 3 tygodni decyzji z zus jeszcze nie ma ), ze NIE wymaga pomocy osob 3. Czy prawnie jestem do tego zobowiązany, skoro osoba opiekjąca sie ma przyznane SZO.

    • @Krzysztof chodzi o to czy musze dostarczyc mops, decyzje badania orzecznika ZUS w ktorym ujeto ze ” nie wymaga pomocy osob trzecich ” chociaz decyzja PZON sprzed lat orzekalastopien znaczny i koniecznosc pomocy osob trzecich w samodzielnej egzystencji.

    • @Mateusz Mat Diabliński
      Jak chcesz koniecznie skomplikować sobie sprawę to zanieś im Orzeczenie ZUS.
      No proszę Cię pomyśl zanim strzelisz sobie w kolano.
      Czy organ pomocowy zażądał od Ciebie ww Orzeczenia ZUS, które wydane zostało w innej sprawie (500+) – myślę, że nie, więc j.w..
      Orzeczenie PZON wydane wiele lat temu jest ważne na okres wskazany w owym Orzeczeniu.
      Organ pomocowy decyduje jakie dokumenty masz przedłożyć wraz z wnioskiem o ustalenie prawa do ŚP. Ponieważ tak się dzieje to nie ma jakiejś jednolitości i w jednym OPS zażądają od opiekuna takich dokumentów, a w drugim OPS od tego samego opiekuna mogą zażądać tych samych lub kolejnych, które dla poprzedniego OPS nie były konieczne. Będą chcieli aktu urodzenia Twojego pradziadka to trzeba będzie im dostarczyć mimo, że w Twojej ocenie ten akt może nie mieć związku ze sprawą. Zawsze masz możliwość wyrazić swoje odmienne zdanie w związku z działaniem organu.
      Organ pomocowy weryfikuje całą dokumentację i ustala stan faktyczny.

  14. Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie świadczenia pielęgnacyjnego. Mama ma 1 grupę z orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Mieszka z tatą który ma 2 grupę. Czy mam szansę walczyć o ŚP ? Mama ma Alzheimera i wymaga opieki 24/7, do tej pory chodziłam mamę,pracę i dom ale stan się pogłębia. Tata już sił nie ma, nie daje sam rady. Ja się mamą zajmuje już 7 lat, ale teraz nie mogę pracować, trzeba jej poświęcić dużo czasu. Nie mieszkamy razem ale ja klatkę obok. Czy jest sens przy drugiej grupie taty żeby otrzymać ten zasiłek?

    • @Huggiese, nie zastanawiaj się, tylko składaj wniosek, jeżeli sprawujesz faktyczną opiekę to zawsze jest sens. Powodzenia

    • W pierwszej kolejności maż, moga się na to powołać, i zapewne dostanie bo umiarkowany nie przeszkadza w niczym. Ale jeśli gops czy mops beda sie czepiać, tata może podpisać oswiadczenie ze rezygnuje ze opieki nad zona, ze wzgledu na zly stan zdrowia i nastepnie jest Pani. moim zdaniem nie beda sie doszukiwaly niczego, bo Pani sprawuje faktyczna opieke. Prosze zlozyc wniosek, tylko w kre wchodzi jeszcze Art 17 1b kiedy powstala niepelnosprawnosc, i moga zarzucic zwiazek przyczynowo skutkowy miedzy rezygnacja z pracy a opieka. ale watpie zeby sie powolywaly na cos w Pani przypadku. Pozdrawiam i zycze zdrowia dla mamy i taty i pozytywnego zalatwienia ŚP.

    • @Mateusz Mat Diabliński
      Nie ma czegoś takiego jak cesja obowiązku alimentacyjnego, w związku ze sprawowaniem opieki.
      Muszą wystąpić i być udowodnione obiektywne przyczyny braku możliwości sprawowania właściwej stałej i długoterminowej opieki męża nad chorą żoną, aby ich córka, zobowiązana alimentacyjnie w drugim stopniu, po swym ojcu wobec matki, mogła być brana pod uwagę przez organ pomocowy, jako ta osoba, której po spełnieniu pozostałych warunków ustawy o świadczeniach rodzinnych, można by przyznać prawo do świadczenia pielęgnacyjnego.
      Jeśli wnioskodawca nie wykaże ww przyczyn obiektywnych z powodu których osoba obowiązana alimentacyjnie w stopniu pierwszym tj. przed wnioskodawcą, nie poradzi sobie z opieką nad osobą chora, to z uzyskaniem prawa do świadczenia pielęgnacyjnego może być większy problem.
      Trzeba dać sobie szanse złożyć wniosek i po ewentualnej odmowie, w odwołaniu do SKO spróbować przekonać oba organy, że są w błędzie. Może wywiad środowiskowy wyjaśniłby wiele.

    • dobre kancelarie wnosza o roznice miedzy Świadczenia pielegnacyjnego a SZO – 1351 zl. i gopsy/mopsy nie maja prawa uchylic SZO do momentu nie uzyskania ŚP. Moze Pansam zrezygnowac, z SZO ale nie maja prawa pana do tego zmuszac. SZO moga uchylic jedynie gdy nie bedzie wywiazywal sie pan z obowiazkow, lub kryterium dochodowe zostanie przekroczone.

  15. Witam zadam pytanie z innej beczki , pobieram specjalny zasiłek opiekuńczy , starałam się o świadczenie pielęgnacyjne , ale bez skutku , mimo odwołań pisałam już tu kiedyś , ale zmierzam do tego że gdybym zaszła w ciążę , wiadomo że nie mogłabym dźwigać a osoba która się opiekuje wymaga tego , więc niw mogłabym sprawować opieki i co wtedy że mną ? Zostaje bez niczego ? Ani ubezpieczenia ani żadnych środków ? Czy wtedy urząd pracy

    • Jak to bezskutecznie, skoro osoba niepelnosprawna, z tego co mniemamjest lezaca lub porusza sie na wozku, i musi Pani pomagac w pielegnacji, myciu, utrzymywaniu higieny osobistej, Gdzies popelna Pani blad u nas mopsy i gopsy same proponuja ŚP jesli osobajest lezaca lub jezdzi na wozku. Poczyta Pani wyroki NSA i WSA. Mysle ze nie jest Pani w pierwszej linii pokrewienstwa i z tego powodu odmawija ŚP.

    • Jestem siostra .

      Komentarz moderowany:
      Przypominam o czym pisała @Agata w swych poprzednich komentarzach.

      ” opiekuje się bratem niepełnosprawnym po nzk . Stan wegetatywny niepełnosprawność powstała po 18 roku życia … Matka pracuje ale nie podołała by opiekując się kim gdyż to wymaga siły a mama już wiekowa , natomiast ojciec po udarach na Renacie chorobowej . Pobieram specjalny zasiłek opiekuńczy 620 zł , złożyłam do gminy wniosek o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego, odmówiono , gdyż niepełnosprawność brata powstała po 18 rokiem życia , rodzice żyją , i że pobieram specjalny zasiłek opiekuńczy , w gminie mi powiedziano że mogę pobierać starać się o nowy
      specjalny zasiłek opiekuńczy mam przyznany do 31pazdziernika 2021r , złożyłam odwołanie do SKO , dałam również oświadczenie , że wrazie gdybym dostała świadczenie pielęgnacyjne rezygnuje z specjalnego zasiłku
      Ojciec 63 i ma częściowa niezdolność do pracy jest po udarze ma niedowład ręki ,mama 55 pracuje ale ma problemy z kręgosłupem, i ma zaświadczenie od lekarza że nie może dźwigać a brat wymaga pomocy fizycznej innych osób .
      mimo załączonej dokumentacji i odwołaniu do kolegium , przyszła odmowa , że rodzice nie mają znacznego stopnia , i to im się należy w kolejności i mają w dupie to że ojciec ma niedowład ręki a mama nie może dźwigać.
      Podlegam pod Leszno województwo wielkopolskie. „

  16. Dzień dobry pisałem tu na forum 3 miesiące temu lub 2 dziś dostałem decyzję z sko o świadczeniu pielęgnacyjnym i muszę się pochwalić dostałem pozytywnym decyzję o przyznaniu świadczenia

    Komentarz moderowany:
    Sprawa @Adamo dotyczy SKO w Katowicach

    W dniu 5-11-2021 @Adamo napisał:
    ” . . . złożyłem czekam nie poddaje się 2 razy miałem odmowę za pierwszym razem to odmuwi li mi bo ustawa171bi że miałem specjalny zasiłek i sko dało do ponownego rozpatrzenia a mops nie znalazł przesłanek do przyznania świadczenia i znuw odmowa teraz uchyliłem specjalny zasiłek i kolejne odwołanie napisałem i czeka co teraz „

    • zle od poczatku Pan zaczal, Od rau powinno isc pismo, ze nie rezyguje Pan z SZO do momentu przyznania Panu ŚP i wnosi Pan Tylko o róznice miedzy tymi swiadczeniami w odwolaniu do SKO.

    • @Mateusz Mat Diabliński
      Jeśli któryś z przepisów ustawy o świadczeniach rodzinnych przewidywał by taką opcję, że wnioskodawca może pobierać jedno ze świadczeń rodzinnych i dodatkowo wnieść i otrzymać pewną część innego świadczenia rodzinnego to nikt z nas nie miałby żadnych problemów z uzyskaniem praw do świadczenia pielęgnacyjnego, jednakże wspomnianego przepisu w ustawie nie ma.
      Oczywiście ustawodawca daje możliwość wyboru świadczenia rodzinnego pod pewnymi warunkami, które należałoby spełnić.

  17. Czy ktoś z Was spotkał się z czymś takim, że gdy ubiegał się o specjalny zasiłek opiekuńczy to z wywiadu środowiskowego wynikało, że opieka jest sprawowana dobrze, natomiast gdy wywiad środowiskowy przeprowadzono odnośnie świadczenia pielęgnacyjnego to nagle okazało się, że podopieczny nie wymaga opieki według ops? Zastanawiam się w co gra ops i skąd nagle taka zmiana? 🤔

    • @Jankowa555
      Oczywiście, że zdarzają się takie cuda i posługując się pełnymi ustaleniami i wnioskami organu pomocowego zawartymi w kwestionariuszach z obu wywiadów środowiskowych, bardzo łatwo wykazać w odwołaniu do SKO lub skardze do sądu, że organ pomocowy celowo lub z jakiegoś innego sobie znanego powodu działa na Twoją niekorzyść.
      Porównaj treść wszystkich dotychczas wykonanych wywiadów środowiskowych. Treść wywiadu powinna znajdować się na kilku stronach odpowiedniego kwestionariusza. Ty jako strona w sprawie masz nieograniczony dostęp do wszystkich dokumentów ze spraw o SZO lub ZDO oraz ze sprawy o ŚP.
      Jeśli poprzednie wywiady środowiskowe robione do SZO lub ZDO wychodziły korzystnie dla opiekuna, a w związku ze złożeniem wniosku o przyznanie korzystniejszego świadczenia pielęgnacyjnego i w rezultacie wykonania kolejnego w ostatnim czasie wywiadu środowiskowego, ten sam organ pomocowy doszedł do skrajnie innych wniosków mimo, że stan faktyczny nie zmienił się a zachowana jest ciągłość w sprawowaniu opieki, to taka zmiana frontu zdecydowanie świadczy na niekorzyść organu. Tym sposobem działania organ pomocowy podważa swoje poprzednie wywiady oraz wydane decyzje.
      W takiej sytuacji możesz poprosić (wnioskować) organ pomocowy lub w odwołaniu do SKO o wykonanie dodatkowego wywiadu środowiskowego przez inny organ niż ten, który wykonywał je dotychczas.

  18. Dzień dobry.
    Mam takie pytanie, czy zdarzają się przypadki gdzie SKO po złożeniu odwołania od decyzji OPS przyznają świadczenie pielęgnacyjne synowej?Jakich argumentów użyć gdy dzieci i wnuki teściowej nie chcą bądź nie mogą opiekować się nią 24 gdz na dobę a warunkow w swoich domach nie mają na przyjęcie jej do siebie. Teściowa mieszka u mnie, a mój mąż pracuje i mieszka w innym mieście.

    • @Joanna K
      Najkrócej ujmując – synowa nie spełnia warunku alimentacji wobec osoby niepełnosprawnej, więc świadczenia pielęgnacyjnego nie otrzyma. Co nie oznacza, że masz w połowie drogi odwoławczo-skargowej zrezygnować z udowodnienia przed Kolegium lub później przed sądem, że powinnaś wnioskowane świadczenie uzyskać.
      Inne osoby tj. małżonek, dzieci lub wnuki spełniają obowiązek alimentacji w stopniu pierwszym lub drugim i wyłącznie oni mogliby otrzymać prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, jeśli oczywiście podjęliby się stałej, ciągłej i długoterminowej opieki nad chorą i rezygnując z pracy lub jej nie podejmując, o takie świadczenie by zawnioskowali.

  19. Witam
    Mam pytanie odnośnie kontroli lub wizyt z Mops .
    Znajoma otrzymuje Śp i może spodziewać się jakieś kontroli lub wizyty z MOPS ?
    Czy ktoś miał taka wizytę ze strony MOPS ?
    Pozdrawiam

    Komentarz moderowany:
    Proszę posługiwać się jednym nickiem.

    • @Aneta
      Każdego z nas może odwiedzić każdy nawet obcy nam człowiek. Tym bardziej może nas odwiedzić pracownik OPSu, gdyż z tym organem wiąże nas decyzja o ustaleniu prawa do świadczenia pielęgnacyjnego i przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych. Wizyta pracownika OPS może być zapowiedziana lub bez uprzedzenia. Jeśli opiekun wypełnia swój obowiązek wobec osoby chorej to takimi wizytami nie zawraca sobie głowy.

    • Ustawa wyraznie stanowi, z minimum raz na pol roku powinien byc przeprowadzony wywiad srodowiskowy, Pracownicy moga zagladac czesciej, ale nie mniej niz co pol roku.

      Art. 107 pky 4
      4.
      W przypadku ubiegania się o przyznanie świadczenia z pomocy społecznej po raz kolejny, a także gdy nastąpiła zmiana danych zawartych w wywiadzie, sporządza się aktualizację wywiadu. W przypadku osób korzystających ze stałych form pomocy aktualizację sporządza się, mimo braku zmiany danych, nie rzadziej niż co 6 miesięcy, a w przypadku osób przebywających w domach pomocy społecznej – nie rzadziej niż co 12 miesięcy.

    • @Mateusz Mat Diabliński
      Starajmy się w uporządkowany sposób podawać informacje na blogu oraz prawidłowo przywoływać przepisy ustaw, ponieważ niewiele osób, czytających bloga, te informacje później zweryfikuje (a powinni weryfikować !!!!!) przed ich wykorzystaniem np. w swojej sprawie.

      Jeżeli @Aneta mówi o świadczeniu pielęgnacyjnym, czyli jednym ze świadczeń rodzinnych. Dlatego nas, jak i organy pomocowe obowiązują przede wszystkim przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych na podstawie której przyznawane jest ww świadczenie pielęgnacyjne.

      Dla ścisłości – wskazałeś przepis ustawy o pomocy społecznej z której m.in. wynika, iż:
      Art. 36 Świadczeniami z pomocy społecznej są:
      1) świadczenia pieniężne:
      a) zasiłek stały,
      b) zasiłek okresowy,
      c) zasiłek celowy i specjalny zasiłek celowy,
      d) zasiłek i pożyczka na ekonomiczne usamodzielnienie,
      e)uchylona),
      f) pomoc na usamodzielnienie oraz na kontynuowanie nauki,
      g) świadczenie pieniężne na utrzymanie i pokrycie wydatków związanych z nauką języka polskiego dla cudzoziemców, którzy uzyskali w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy, ochronę uzupełniającą lub zezwolenie na pobyt czasowy udzielone w związku z okolicznością, o której mowa w art. 159 ust. 1 pkt 1 lit. c lub d ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach,
      h) wynagrodzenie należne opiekunowi z tytułu sprawowania opieki przyznane przez sąd;
      2) świadczenia niepieniężne . . . . .

  20. Dzień dobry. Zrezygnowałam z walki o świadczenie pielęgnacyjne (opiekuje się babcia lat 96, dzieci jej żyją, nie maja stopnia niepełnosprawności. Co z tego, ze się nią nie zajmują, nie maja czasu żeby do niej przyjechać. Babcia jest pozostawiona sama sobie.) na etapie WSA. Nie mam psychicznie siły na dalsza walkę. Czy MOPS może mi wypłacić wstecz SZO za te miesiące w których starałam się o ŚP? Przez ten rok nie pobierałam żadnych świadczeń na babcie. Liczyłam, ze jakoś uda mi się z ŚP, ale niestety nie mam szans. Złożyłam w listopadzie na SZO.

    • Nie może, bo to dwa zupełnie różne świadczenia. Możę Pani pisać o zasiłki celowe, a to na leki, a to na jedzenie, zależne jest to od dochodu na osobę w rodzinie. ŚP tylko w pierwszej linii pokrewieństwa. Miałem kiedyś SZO na babcie i nie było problemów. Dziwi mnie, że Pani walczyła, od razu powinna pani zostać poinformowana, że w grę wchodzi tylko SZO.

    • skontaktuj się z Krzysztofem ,szanse zawsze są dopóki się walczy jestem tego przykładem nawet Krzysztof nie dawał szans a jednak wygrałem

    • ‚@MagdalenaL , nie poddawaj się! , walcz dalej o swiadczenie pielęgnacyjne, jeżeli sprawujesz faktyczną opiekę , to nawet ,gdy dzieci nie posiadają orzeczenia o nielnosprawnosci to świadczenie pielęgnacyjne można uzyskać, tylko trzeba udowodnić ,że jest się jedyna sobą , która opiekę sprawuje.
      Znam również osobę, która otrzymała takie świadczenie na etapie SKO.
      Powodzenia!!! To nie tylko chodzi o Ciebie,ale pomysł,że robisz to przede wszystkim dla kochanej Babci, ponieważ świadczenie polepszy Waszą egzystencje.

  21. Witam, 3 msce złożyłek wniosek o kontynuacje SZO, miałem do 1 listopada. Powiedziano mi, że w przeciągu 2 tygodni od 1 listopda zjawi się pracownik socjalny na wywiad. Dzisiaj 15 nie było nikogo, telefonu też nikt nie odbiera, za tydzień wypłata świadczenia i nie wiem co dalej.

  22. Witam. Czy ktoś z państwa orientuje się które orzeczenie jest akceptowane przy ubieganiu się o świadczenie pielęgnacyjne . Orzeczenie z Zusu czy orzeczenie z Powiatowego Urzędu pracy do spraw niepełnosprawności. Dziękuję.

    • U nas było brane pod uwagę z ZUSu. Całkowicie i na stałe niezdolny do pracy i samodzielnej egzystencji od dnia udaru. Z Zespołu Orzekania mamy tak samo tylko Czasowe. Najpierw na rok , później na 2 lata teraz ustawą kowid owa przedłużone do końca pandemii.

    • @Marian
      W którym to powiecie jest ów Powiatowy Urząd Pracy do spraw Niepełnosprawności ?

      Odpowiedź na zadane pytanie jest zawarta w przepisie art. 17 ust. 1 pkt 4) ustawy o świadczeniach rodzinnych, który (w moim skrócie) brzmi:

      ” Świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przysługuje innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności – jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji „

      Otóż Powiatowe Zespoły d/s Orzekania o Niepełnosprawności wydają papier o nazwie – Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, natomiast ZUS wydaje papier, który najczęściej nazywa się – Orzeczenie Lekarza Orzecznika ZUS
      MOPSy zwykle żądają od opiekunów wnioskujących o świadczenie pielęgnacyjne Orzeczeń wydanych przez PZONy lub MZONy, ponieważ zawierają więcej informacji.

  23. SZO ma byc zrownane o najnizszej renty socjalnej, pozniej gadaja ze SZO i ŚP beda zrownane, wyrok TK od 2014 stoi. Duzo beda mowic i obiecywac przed wyborami 1500 zl, 2111 zl , gdzies tam 1350 zl, piekne sumy i kielbasa wyborcza sie kreci.

  24. Witam wszystkich .
    Czy ktoś czytał czytał o realizacji wyroku z 2013 r. Mają podwyższyć do kwoty 1.583 zł. Jest to wprawdzie 500 zł mniej od Ś.P.

    Komentarz moderowany:
    Proszę używaj jednego nicka

Dodaj komentarz