Forum WODON

33 989 uwag do wpisu “Forum WODON

    • Poprzez kontakt z moderatorem. Jeśli Twoje zapytanie dotyczyło Nicka to już zmieniłem, a jak chcesz zmienić coś innego w komentarzu to napisz do mnie poprzez zakładkę O NAS >>> KONTAKT

  1. Dzień dobry wszystkim,
    mam takie pytanie: pobieram świadczenie pielęgnacyjne na mamę już od 3 czy 4 lat (starając się o nie korzystałam z pomocy tego forum). Jak wiadomo przy tym świadczeniu nie ma kryterium dochodowego. Dwa lata temu wyszłam za mąż za wieloletniego partnera – czy powinnam była o tym fakcie poinformować MOPS? Fakt pozostawania bądź nie w związku małżeńskim nie ma wpływu na pobierane świadczenie ale dziś odbierałam decyzję o podwyższeniu świadczenia i tam jest punkt, że powinnam informować o zmianie liczby członków rodziny więc już zgłupiałam.

    • Tylko obawiam się czy nie wstrzymają mi wypłat pod pretekstem że „ukrywałam” ten fakt i nie zaczną ustalać prawa do świadczenia na nowo.

    • Jeżeli przez ten okres małżeństwa nie mieliście przyznanych i pobieranych innych świadczeń rodzinnych, których pobieranie jest wg ustawy o świadczeniach rodzinnych obarczone kryterium dochodowym na członka rodziny to obawiać się raczej nie masz czego. Poza tym w tej sprawie możesz przecież incognito zadzwonić obojętne do jakiegoś innego MOPSa w Polsce i bezpośrednio tam zapytać co w takiej sytuacji, albo zaloguj się na forum OPS i tam zadaj pytanie.

      ps. proszę używaj jednego Nicka

  2. Witam serdecznie moja żona dostała odmowę ponieważ nie pracowała od 2001 proszę o poradę co mam zrobić dodam że syn ma przyznany całkowicie niezdolny do samodzielnej egzystencji od 24.01.2021

    • Trzeba odwołać się od decyzji MOPS i wykazać w odwołaniu, że nie organ nie ma racji. Dobrze jest znać treść decyzji. Kontakt do mnie poprzez zakładkę O NAS >>>> KONTAKT ja odpiszę i wtedy wyślesz mi skany decyzji

  3. Mam jeszcze jedno pytanie
    Dwukrotnie starałam się o ŚP na tatę. Za każdym razem była odmowa. Potem odwołanie do SKO-(zawsze z waszą pomocą, za co dziękuję) które przyznawalo ŚP na okres trwanie orzeczenia o niepełnosprawności.
    Jeżeli teraz złożę wniosek o ŚP na tzw prawach nabytych, to czeka mnie taka sama droga tzn. Mopr a potem SKO?
    Czy może coś się zmieniło?

    • Niestety nic się nie zmieniło nadal czeka Pania ta sama droga jak wcześniej.Ja na dniach dostałam ŚP całe szczęście już na stałe przyznało SKO

    • ZUS nie ma nic wspólnego ze świadczeniem pielęgnacyjnym. Jeśli opieka jest odpowiednio sprawowana to nie ma co obawiać się kontroli. Kontrolę były, będą i powinny być.

  4. Witam
    Chciałam zapytać odnośnie śp, które mam przyznane na tatę. Orzeczenie o niepełnosprawności kończy się 15 kwietnia 2024r. Oczywiście staniemy ponownie na komisję do spraw orzekania o niepełnosprawności – tata choruje na nowotwór złośliwy i za każdy razem ma przyznane na okres 2 lat, jakby miał wyzdrowieć. Czy po zmianie przepisów mogę ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne?
    Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź
    Pozdrawiam

    • Jeśli ciągłość orzeczenia zostanie zachowana to nadal można korzystać z praw nabytych i świadczenie pielęgnacyjne będzie przysługiwało dla dorosłej osoby.
      Hmmm… „jakby miał wyzdrowieć” 😉 trzeba wierzyć, a dlaczego miałby nie wyzdrowieć, tylko o najgorszym myśleć i pisać.

    • Dziękuję za odpowiedź.
      Napisałam o tym nie wyzdrowieniu, nie dlatego że myślę o najgorszym. Ale dlatego że choroba nowotworowa złośliwa z przerzutami nie rokuje dobrze. Myślę że chorzy na tego typu choroby powinni mieć orzeczenia na stałe, bądź na dłuższy okres niż 2 lata.
      Jeszcze raz bardzo dziękuję za odpowiedź.

    • W każdym wydanym Orzeczeniu zawarte jest POUCZENIE o przysługującym prawie odwołania się od tego Orzeczenia do wskazanego w pouczeniu organu nadrzędnego. Możesz podważyć treść Orzeczenia w jego określonej części (np. uważasz, że stan zdrowia osoby niepełnosprawnej jest diametralnie inny niż orzeczono w tym, czy innym punkcie Orzeczenia) lub odwołujesz się od całego Orzeczenia bo np. wskazano umiarkowany stopień lub wydano je kolejny raz na 2 lub 3 lata (mimo , że chory nie rokuje poprawy, albo choroba postępuje), zamiast orzec na stałe.

    • Bardzo dziękuję za informacje. Zobaczymy tym razem jakie będzie orzeczenie. Nigdy nie myślałam o odwołaniu od decyzji.

  5. Chciałabym się pochwalić że SKO Radom przyznało mi ŚP na czas nieokreślony. Wspaniała wiadomość. Pozdrawiam wszystkich i życzę Szczęśliwego nowego roku! Warto walczyć o swoje🎉🎉

    • Ja dzisiaj zlozylam wniosek w ostatni dzien na starych zasadach.Wiem ,że bedzie odmowa ale zamierzam walczyć.Szczesliwego Nowego Roku.

  6. Czy jest tu ktoś kto odwoływał sie od decyzji zespołu ds orzekania o niepełnosprawności o mógłby mi pomóc w napisaniu takiego odwołania. Na jakie przepisy się powoływać w uzasadnieniu?

  7. Przed kilkoma dniami otrzymałem ŚP. W sumie minęło 5 miesięcy. Udało się. Chciałbym podziękować wszystkim, ale przede wszystkim Krzysztofowi, za stworzenie tego medium, za kilka rozmów telefonicznych i mejli, i za anielską cierpliwość w odniesieniu do kwestii, które pewnie tłumaczył już po raz n-ty. Dzięki!

    • Czy Pan dostał już w SKO? Czy dłuższa droga była? Pytam ponieważ ja również czekam na decyzje z SKO. A odwoływała się już 2 raz ponieważ skończyło się orzeczenie z ZUS teraz mamy na stałe już. I jestem ciekawa jak się zakończy 1 razem musialam walczyć w sądzie.

    • tak, na etapie SKO, ale każdy przypadek jest inny. Życzę powodzenia i wszystkiego dobrego

  8. Dzień dobry,

    dostałam dzisiaj odmowę przyznania świadczenia pielęgnacyjnego na Mamę z MOPSu. Jedyna przesłanka, że niepełnosprawność powstała po 25 roku życia.
    Czy w ogóle jest sens jeszcze się odwoływać? Za chwilę ta ustawa wygasa 😦
    Aktualnie pobieram zasiłek dla opiekuna. Więc sprawa chyba dosyć prosta.
    Czy te wzory na stronie są aktualne? Jak to napisać, bo raczej nie powinnam pisać o ponowne rozpatrzenie, tylko żeby od razu to kolegium wydało decyzję przyznającą? Znalazłam też jakiś wzór w necie na stronie jakiejś kancelarii, wydaje się sensowny, ale ma aż 4 strony.
    Jestem z Łodzi, myślicie czy są jeszcze jakieś szanse?
    Tak, wiem, że to moja wina i co ja do tej pory robiłam…ale nie bijcie 😦
    Za wszelką pomoc serdecznie dziękuję

  9. Dzien dobry.

    Mam pytanie odnosnie swiadczenia pielegnacyjnego.

    Do 2017 r pobieram specjalne swiadczenie pielegnacyjne w w kwocie 520 zl.

    W 2017 urodziłam bliźniaki.Złozyłam do MOPSu wniosek o zasiłek macierzyński. Pani z Mopsu poinformowała mnie,że nie mogę pobierać dwoch swiadczeń i na czas pobierania macierzyskiego musze zrezygnować z tego drugiego swiadczenia co też uczyniłam.Po ustaniu macierzyńskiego okazalo sie ,że nie moge sie starać o zasiłek specjalny bo zmieniły sie przepisy więc odpuścilam.Dzisiaj w dobie inflacji i drożyzny jedna wyplata to za mało.Do pracy nie moge iść ze względu na ciaglą opieke nad mamą.Ma przyznany stopień znaczny na stałe.W związku z tym mam szanse na świadczenie pielęgnacyjne ktore do konca grudnia jest jeszcze na starych zasadach.Czy warto skladać wniosek ?

    Rozumiem,że skladajac wniosek do Mopsu zawsze dostaje sie odmowe i trzeba sie odwołać do SKS.

    Dziękuje z gory za odpowiedź.

    Pozdrawiam

  10. Witam, moja mama opiekowała się babcią (swoją matką) przez 23 lata. Kilka lat przed śmiercią babci mama otrzymywała zasiłek, natomiast później udało nam się na rok wywalczyć świadczenie pielęgnacyjne, odwołując się do SKO. Mama przez większość czasu, zanim pobierała jakiekolwiek pieniądze była zarejestrowana w urzędzie pracy, ponieważ ze względu na opiekę nie mogła podjąć pracy. I teraz moje pytanie brzmi – czy mama może się ubiegać w zusie o jakąkolwiek pomoc finansową (emeryturę/czy jakiś dodatek) skoro ma bardzo mało okresów składkowych? W przyszłym roku osiągnie wiek emerytalny.
    Z góry dziękuję za odpowiedź i wszelkie wskazówki

    • MIMi jak mama bedzie miala wyplacone skladki przez 15 lat to jej Zus doliczy 5 lat nieskladkowych np za urodzenie dzieci (liczą 3 l za jedno dziecko) i wyjdzie jej razem 20 lat skladkowych i nieskładkowych.To wtedy mama dostanie najnizsza emeryture z Zus to jest przeszlo 1400żl na rękę.A jesli mama nie bedzie miec tych 15 lat skladkowych to dostanie tez emeryture ale taka jaka jej wylicza ze skladek na koncie ,a to beddzie jakies 400żl moesiecznie.

    • Troszkę na marginesie ale jak to jest z tymi UP? Mi od razu powiedziano że opieka nad osobą niepełnosprawną nie ma żadnego znaczenia dla UP i rejestracja = gotowość podjęcia pracy/aktywności. Od razu miałem oferty wizytacji targów pracy, potem zaraz stażu/pracy/szkoleń, zaś odmowa ich przyjęcia to natychmiastowe wyrejestrowanie i potem brak możliwości rejestracji na jakiś okres. Pewnie można by kombinować poprzez próby umawiania się z potencjalnymi pracodawcami żeby nas nie brali, bo opieka etc, ale nawet tu zależy jak się trafi. Innymi słowy u mnie wypychają z UP na siłę i praktycznie od razu. Podobnie fakt iż trwa właśnie proces mojego ubiegania się o ŚP ich nie obchodzi. A potem czytam, że inna osoba jest całe lata zarejestrowana w UP, bo… przez opiekę nie może podjąć pracy. Co urząd to inne podejście?

  11. Mój syn niepełnosprawny (porażenie 4-ro kończynowe) ma rentę rodzinną po zmarłym ojcu. Czy takie świadczenie wspierające może też mu się należeć?

    • Tak, każdy może wystąpić o świadczenie wspierające. Renta socjalna czy rodzinna, praca nie ma tu znaczenia. Tylko jeßli ktoś pobiera świadczenie pielęgnacyjne z tytułu opieki nad nim to w momencie otrzymania świadczenia wspierającego ono już nie przysługuje.

  12. A czy w sytuacji wystąpienia do ZUS o ustalenie potrzeby wsparcia nie będzie automatycznie wstrzymane śp? Można sobie tak dla własnych potrzeb to ustalić i później rozważyć możliwość ubiegania się o to? Czy z chwilą złożenia jest wstrzymywane śp.?
    Czy dobrze rozumiem że w przypadku pobierania świadczenia wspierającego może tato odwiesić siebie emeryturę?

    • Najpierw to składa się wniosek o ustalenie potrzeby wsparcia do Wojewódzkiej komisji. Samo ustalenie punktacji niczym nie skutkuje. Więc wtedy jest możliwość rozważenia swojej sytuacji.
      Dopiero po uzyskaniu danej punktacji składa się lub nie wniosek o świadczenie wspierające do ZUS.
      Świadczenie pielęgnacyjne wstrzymywane jest dopiero gdy wniosek o wspierające wpłynie do ZUS.
      Nowe świadczenie wspierające jest dla osoby niepełnosprawnej, nie dla opiekuna. Więc jeśli tata nie pobierałby już świadczenia pielęgnacyjnego to może pobierać emeryturę skoro była zawieszona z tego powodu.

    • Dziękuję bardzo za wyczerpująca odpowiedź w tym temacie. Rozwiało to wszystkie moje wątpliwości. Dzięki wielkie!

  13. Od 1 stycznia wchodzą te świadczenia punktowe czy jak tam im a mając świadczenie pielęgnacyjne trzeba coś zgłaszać że się rezygnuje na poczet tego?

  14. Witam. Potrzebuje pomocy
    Mój tato opiekuje się niepełnosprawną matka i z tego tytułu pobiera się pielegnacyjne od lipca br. W KRUS ma zawieszona emerytura z uwagi na powyższą okoliczność. Świadczenie jest przyznane bezterminowo. Co w tej sytuacji ma zrobić od stycznia 2024r. ? Czy świadczenie pielęgnacyjne będzie mu przysługiwać dalej na starych zasadach czy powinien ubiegać się o świadczenie wspierające?

    • Świadczenie pielęgnacyjne będzie mu przysługiwać dalej na starych zasadach. Co ma zrobić to już indywidualne podejście, trzeba przekalkulować co bardziej opłacalne. Moźna spróbować wystąpić o ustalenie poziomu potrzeby wsparcia dla matki i wtedy będzie wiadomo jakie wsparcie % by otrzymała. Wtedy pomyśleć czy się opłaca, biorąc pod uwagę, że mógłby otrzymywać emeryturę gdy podopieczny wystąpiłaby z wnioskiem o świadczenie wspierające. Oczywiście wtedy śp nie przysługuje i nie ma powrotu w przypadku otrzymania świadczenia wspierającego.

  15. Witam.Mam pytanie.Opiekuję się moimi rodzicami ( oboje mają przyznany znaczny stopień niepełnosprawności oraz punkt 7 w orzeczeniu ) Chciałbym się ubiegać o świadczenie pielęgnacyjne.Sam pracuję obecnie na umowę zlecenie i w każdej chwili mogę zrezygnować z pracy.Czy Waszym zdaniem warto skorzystać z firm które zajmują się tego typu rzeczami i im powierzyć cały proces uzyskania świadczenia ( pobierają prowizję 3 krotność świadczenia czyli ok 7500 zł )Czy na własną rękę spróbować to zrobić ? Wiem, że zostały ostatnie 2 miesiące na ubieganie się o śp na starych zasadach.Z góry dziękuję za odpowiedź

    • Próbuj sam to ogarnąć.starałam sie również o ŚP,ale to było lata temu.Nie wiem czy coś się zmieniło teraz,czy te same zasady obowiązują,cofnij się i poczytaj wpisy osób,które już otrzymały ŚP. kontaktuj sie wpisami tu na blogu, pytaj…napewno ktoś Ci pomoże. Mi pomógł tutaj pan K. za co będę mu wdzięczna,zawsze.Sama nie dałabym rady…Próbuj,pytaj ,napewno sobie poradzisz.

    • Prubuj sam broń boże firmy ja jak się u biegałem o świadczenie to wszystko sam robiłem i wygrałem z nimi choć to trwało 3 miesiące ale udało sie

    • Złożyć wniosek itd samemu, przy pisaniu odwołania ja poszłam do prawnika, zapłaciłam jakoś 350zł i odwołanie było pięknie, profesjonalnie napisane + trafiłam na kobietę cud która znacznie podniosła mnie na duchu po tym co mi za bzdury napisali w tej pierwszej decyzji. Znacznie zmniejszyło to u mnie stres bo wiedziałam, że zrobi to osoba która ma doświadczenie w takich sprawach, a ja nie muszę się martwić, że coś napiszę niepoprawnie.

  16. Witam. Składam odwołanie do SKO ze względu na świadczenie pielęgnacyjne. Proszę, czy ktoś może udostępnić mi nowy wzór odwołania? Mam też pytanie czy umieszczaliście całe uzasadnienie ze wzoru

  17. Witam . Mama dostała odmowę z MOPS odnośnie swiadczenia pielęgnacyjnego. Musi napisać odwołanie do SKO. Przeglądałam na blogu wzory tych pism ale są z 2017 roku a teraz są nowe ustawy, którymi chciała by się podpierać pisząc to odwołanie . Jak mamy się za to zabrać? Czy jest jakiś nowy wzór, którym moglibyśmy się sugerować.

  18. Witam wszystkich. Właśnie otrzymałam list polecony z mopsu, w którym informują mnie o zmianach dotyczących zasad przyznawania uprawnień do świadczenia pielęgnacyjnego, SZO oraz ZDO. Od 1 stycznia 2024 r wprowadza się świadczenie wspierające dla osoby niepełnosprawnej. Moje dorosłe dziecko ma przyznany znaczny stopień tylko na kilka lat, więc i świadczenie mam na czas określony. Od stycznia 24r. będą obowiązywały nowe zasady przyznawania świadczeń dla opiekunów. I otrzymają je tylko opiekunowie dzieci do 18 roku życia. Tak zrozumiałam to pismo. Prawo do świadczenia pielęgnacyjnego kończy mi się w 2026 roku, więc może już zdążę ogarnąć te nowe zasady. Wyczytałam z nich, że opiekun nie dostanie nic oprócz składki emerytalnej. Chyba,że źle zrozumiałam.

    • Jeśli chcesz dalej pobierać świadczenie pielęgnacyjne to nic się dla Ciebie nie zmienia. Obowiązują prawa nabyte, więć dalej moźesz być na świadczeniu na dotychczasowych zasadach nawet po 2026. Tylko zachowana musi być ciągłość orzeczenia. Oczywiście nie możesz pracować ani dorabiać.
      Jeśli chcesz by to osoba niepełnosprawna pobierała nowe świadczenie wspierające i uzyska 70-100pkt. to wtedy masz opłacane składki emerytalno-rentowe pod warunkiem, że nie podejmiesz zatrudnienia. Ty nie masz już prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.
      Możesz też iść do pracy, na zasiłek dla bezrobotnych lub skorzystać ze świadczenia przedemerytalnego jeśli spełnisz warunki: 20 lat składek i ukończone 55lat, i inne.

  19. ,Witam opiekuje się bratem która niepełnosprawnośc powstała po 18 roku życia , jest osobą która potrzebuje 24 h na dobę opieki i teraz pytanie czy ja jako siostra będę mogła przejść na zasiłek wspierający tyle ,że w listopadzie kończy mi się specjalny zasiłek i chciałam go przedłużyć do stycznia czy Później wystarczy tylko z niego zrezygnować ? By dostać. Wspierający ?

    • Świadczenie wspierające jest dla osoby niepełnosprawnej, więc to brat musi wystąpić z wnioskiem do ZUS. Najpierw trzeba złożyć wniosek do wojewódzkiego zespołu o ustalenie poziomu potrzeby wsparcia. W zależności od przyznanej punktacji brat otrzyma odpowiednią wysokość świadczenia wspierającego. Z chwilą gdy wniosek trafił do ZUS Twoj zasiłek zostanie wstrzymany. Jeśli Ty jako opiekun nie możesz pracować występujesz z wnioskiem o objęcie Cię ubezpieczeniem emerytalno-rentowym. Składki będą opłacane od kwoty świadczenia wspierającego osoby niepełnosprawnej.

    • Tylko że brat jest ubezwłasnowolniony , i mama jest opiekunem prawnym , ale pracuje a ja się nim zajmuje co wtedy

    • Wtedy opiekun prawny musi złożyć wszelki dokumenty. Wniosek o świadczenie wspierające trzeba będzie składać elektronicznie więc mama powinna mieć profil zaufany. Ty jesteś opiekunem faktycznym, który będzie udzielał wsparcia, opiekował się i we wniosku trzeba bedzie to zgłosić.
      Jeśli chcesz być obieta ubezpieczeniami i nie podejmiesz zatrudnienia ze względu na opiekę musisz dodatkowo złożyć taki wniosek i oświadczenia, że wspólnie z bratem zamieszkujesz i gospodarujesz.
      Ewentualnie brat sam sobą się opiekuje 😉 A Ty idziesz do pracy. Na początek istnieje możliwość uzyskania przez opiekuna zasiłku dla bezrobotnych oraz planowane jest uruchomienie programu aktywizacji zawodowej dla opiekunów, którzy pobierali świadczenia opiekuńcze.
      Na dzień dzisiejszy brak wytycznych, brak wniosków więc trzeba czekać.

  20. Czy w Waszych rejonach można składać wniosek o ustalenie grupy niepełnosprawności przez internet? Od jakiegoś czasu myślę, gdzie by napisać skargę, Tu gdzie potrzebna byłaby obsługa przez internet i dotyczy ludzi niepełnosprawnych, czasem z problemami z poruszaniem, trzeba składać wniosek osobiście lub pocztą. Nie podoba mi się to, jakoś inne urzędy w czasie pandemii znormalniały i wiele rzeczy można załatwić bez stawiania się osobiście. Podpowiedzcie coś, czy do rzecznika praw pacjenta trzeba napisać czy gdzie, żeby poruszyć tą sprawę.

  21. Witam wszystkich serdecznie.Mam pytanie czy tak naprawdę to zostanie wykonanie wyroku tk dla opiekunow.Bo tak naprawdę to zostałam pozbawiona swiadczenia pielegnacyjnego od 2013 jak większość opiekunów. Myślę że ktoś powinien być za to odpowiedzialny..Basia

    • Płeło w 2012 roku pozbawiło nas ŚP. Dzisiaj płeło zapewne obieca Ci, że jak na nich zagłosujesz to zrealizują ww wyrok. Większość opiekunów, którym płeło z PESELEm wygasiło prawo do ŚP poprzez wprowadzenie, niezgodnie z Konstytucją, ustawy zmieniającej ustawę o świadczeniach rodzinnych, od wielu lat nadal korzysta ze ŚP.
      Za bezpodstawne wygaszenie ŚP w roku 2012 i doprowadzenie do sytuacji, która trwa w pewnym stopniu do dnia dzisiejszego, odpowiedzialnymi są płeło i PESEL.
      Basiu gdzie byłaś przez 10 lat ?
      Jak, przez ten czas, dałaś sobie radę bez wsparcia finansowego ?

    • Mężowi skończyło się orzeczenie ZUS czekamy na pismo kiedy przyślą żeby wstawić się na Komisję. Natomiast ja zostałam bez środków do życia ponieważ mam zawieszone śp. Natomiast Pani w GOPS powiedziała że dostali pismo z Warszawy że małżonkowie nie mogą pobierać na siebie świadczeń takich jakim jest SP. Jak to rozumiec? 🤨🤦‍♀️Myślę że SKO nie stosuję się do tego.

    • @moderator
      Jak płeło pozbawiło prawa do ŚP,to co robiły przez 8 lat pisiory i kucharka ,żeby to świadczenie przywrócić?

    • @Opiekun Matki Zenon
      Podpowiedz mi, bo chyba przegapiłem, niby z czego wynika, że miałoby zostać przywrócone ŚP ?
      W niewidzialnym programie płełoszcze winna być obietnica –
      „PRZYWRÓCIMY OPIEKUNOM ŚWIADCZENIE PIELĘGNACYJNE, KTÓRE IM ZABRALIŚMY (oczywiście w kwocie z 2012 roku)”

      Polecam oglądać „omastę” zamiast „kuchniowe rezolucje”

    • @Krzysztof
      A nie uważasz ,że w programie pisiorów nie powinno być ” Przywrócimy świadczenie które obiecaliśmy przywrócić przed wyborami w 2015 roku,po zabraniu tegoż .świadczenia przez płeło?” (poszperaj,to znajdziesz linki z wystąpieniami pisiorczyków i Anżeja)

    • @Opiekun Matki Zenon
      Osobiście daleko mi do nabierania się na obiecanki polityków.
      Właśnie „przywracają”.
      Obiecali, więc myśleli, myśleli, 8 lat myśleli i wymyślili, więc od stycznia 2024 spełnione zostaną Twoje oczekiwania.
      Najgorsze może (to jest raczej mało prawdopodobne, ale . . . . .) dopiero nastąpić, jak lewiszcze i płełoszcze dojdzie do koryta.

    • @Krzysztof
      Krzysiu ,konwersacja z Tobą mija się z celem ,więc nie gniewaj się,ale zakończę tą dyskusję z Tobą,gdyż nikt Cię nie przekona że „białe jest białe,a czarne jest czarne” (cyt. z Twojego guru)
      Pozdrawiam

    • @Krzysztof
      Krzysiu nic nie musisz,ale skoro odczuwasz taką potrzebę…Wydaje mi się jednak,że czas wyrosnąć już z krótkich spodenek,bo trochę nie przystoi .To na tyle i jeszcze raz nie gniewaj się ,że już nie podejmę „dyskusji” z Tobą.
      Pozdrawiam

    • Od stycznia tylko część dostanie, a reszta dopiero od następnego stycznia. Znając uzdroweńcze zdolności urzędników boję się, ze kiepsko może to wyglądać. Serio myślicie, że będzie lepiej?

    • Wyszedł off-topic, ale taka jedna mała uwaga z mojej strony do sposobu prowadzenia rozmowy. Ludzie mają różne poglądy, tak? I świetnie. Zenon, dyskusja nie polega na tym, że druga strona ma przyjąć twoje argumenty i punkt widzenia, bo inaczej „konwersacja nie ma sensu”.
      – Masz myśleć tak jak ja, bo inaczej ta rozmowa „mija się z celem”! Jak tego nie zrobisz to już nie jest wtedy dyskusja, więc przyjmuj moje argumenty, albo nie gadam z tobą, i idę do domu….

      Zwykle dla ludzi z takim podejściem cała ludzkość dzieli się na tych, którzy myślą jak oni sami i na głupców w krótkich spodenkach. Bardzo oryginalne Zenon – „Ja” jest zawsze najmądrzejsze. Rozmawiajmy ze sobą, możemy się nie zgadzać, prezentować różne argumenty, ale bez takich egocentrycznych wstawek do drugiej strony w rozmowie. Według pewnego mędrca, z powyższego ponoć skutecznie leczy chociaż malutkie tyci tyci przeświadczenia że „może nie jestem taki mądry, za jakiego się uważam”.

    • @Jeremy
      Wyjaśnię Ci w skrócie,dlaczego zaniechałem dalszej dyskusji z Krzysztofem.
      Zacznę od tego,że to nie są”moje argumenty”, ani nie zdecydowało tu żadne moje „ja”tylko suche fakty.
      Gościu pisze,że płeło pozbawiło bezprawnie nas ŚP w 2012 roku i zarzuca Basi co robiła przez 10 lat…ja tego nie wiem co robiła Basia,może nie wiedziała jak wielu z nas jak się do tego zabrać,może nie wiedziała,że można walczyć w sądzie ,no nie wiem…Ale twierdzić,że ktoś coś zabrał,a partia która obiecywała to przywrócić(między innymi dzięki tym obietnicom wygrała wybory) olała nas totalnie i przez osiem lat ,choć miała do tego wszystkie narzędzia( parlament,prezydent,a później nawet TK) nie zrobiła NIC ,żeby świadczenie to przywrócić,to o czym ja mam rozmawiać?Wolałem grzecznie przerwać tą rozmowę i to cała tajemnica.

    • @Opiekun Matki Zenon
      Rozbawiłeś mnie kolejny raz.
      Już niedługo będziesz mógł dać wyraz swej dezaprobaty wobec tych, którzy przez 8 lat nie wykonali wyroku TK tak jakbyś sobie życzył, ale dzięki czemu Ty opiekunie (o czym już zapomniałeś) mimo tej ośmioletniej bezczynności pisiorów, dalej możesz korzystać ze świadczenia pielęgnacyjnego
      lub
      będziesz mógł dać wyraz aprobaty wygaszaczom prawa do świadczenia nie dającym możliwości odwołania się, mającym wówczas głęboko w d…. Ciebie i ponad 250 tys. opiekunów dorosłych ON.
      Oczywistą oczywistością jest to, że gdyby po wyroku skutecznie zajęto się realizacją wyroku TK wprost wynikającą z jego uzasadnienia, to od wielu lat korzystał byś jedynie z możliwości uzyskania prawa do SZO.
      Pisz częściej to nie będę marnował czasu na oglądanie i słuchanie kabareciarzy w TV.

    • @Krzysztof
      No niestety nie da się uniknąć dyskusji z Tobą,bo odpowiadasz na posty,które nie są kierowane do ciebie.Jest takie powiedzenie o nogach i wierzganiu,ale staram się być delikatny i nie będę go cytował dosłownie.
      Otóż podaję do Twojej wiadomości,że od ponad dwóch lat nie korzystam ze ŚP,bo jestem na zasłużonej emeryturze.Pomimo tego nie zapomniałem ,że jestem opiekunem i moja podopieczna(mama 94lata) nie narzeka na moją opiekę.
      Owszem pobierałem ŚP ,ale tylko dzięki temu,że dwa lata tułałem się po sądach i wywalczyłem to wspólnie z Panią Anną z Bydgoszczy(którą w tym miejscu serdecznie pozdrawiam),która mi bardzo pomogła w uzyskaniu tego świadczenia.
      PS
      a propos kabaretów proponuję posłuchać Glapińskiego,naprawdę pozrywasz boki

  22. Juz niedługo minie rok jak odeszła moja mama, a wydaje się jakby wczoraj.Brakuje mi Jej, Jej mądrości życiowej,pokory,spokoju…tak,byłam dla Mamy Ja,bardzo i wiedziala mama o tym. Ale to Ona była dla mnie bardziej… .Czy wiedziała o tym, nie wiem? Ot,tak sobie pozwolilam na taki osobisty wpis…. Dużo miłosci i zdrowia życzę wszystkim opiekunom i podopiecznym.

  23. Witam , jakie powinno być świadczenie pielęgnacyjne od 01.07.2023 , jeżeli najniższa krajowa wynosi od tej daty 3600 zł brutto

    • Świadczenie pielęgnacyjne waloryzowane jest raz w roku.

      Ustawa o świadczeniach rodzinnych w niżej cytowanych artykułach przewiduje, że:

      Art. 3a.
      Kwota świadczenia pielęgnacyjnego podlega corocznej waloryzacji od dnia 1 stycznia.
      Art. 3b.
      Waloryzacja polega na zwiększeniu kwoty świadczenia pielęgnacyjnego o wskaźnik waloryzacji. Wskaźnikiem waloryzacji jest procentowy wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2020 r. poz. 2207), obowiązującego na dzień 1 stycznia roku, w którym jest przeprowadzana waloryzacja, w stosunku do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującej w dniu 1 stycznia roku poprzedzającego rok, w którym jest przeprowadzana waloryzacja.
      […]
      Art. 3d.
      Wysokość świadczenia pielęgnacyjnego na następny rok kalendarzowy podlega ogłoszeniu w drodze obwieszczenia przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”, w terminie do dnia 15 listopada każdego roku.

Dodaj komentarz